PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ☼ انواع درمان در طب سنتی ایران ☼kiarash
07-06-2009, 20:57
درمان بيماري هاي مختلف جسمي و روحي به وسيله گياهان را "گياه درماني" مي گويند.
يكي از روش هاي قديمي جهان، طب گياهي است. خداوند حكيم درمان همه بيماري ها و دردها را در طبيعت قرار داده است.«طبيعت خادم طبيعت است».

2-ماساژ درماني (Massage therapy)
درمان بيماري هاي عضلاني، اسكلتي، گوارشي، سردردها، رفع استرس و افسردگي، بهبودي جريان خون و افزايش اكسيژن رساني به بافت ها و بهبودي ده ها بيماري ديگر از خواص ماساژ درماني است.
بعضي ماساژهاي درماني عبارتند از: ايروودا، يوميهو، تاي ماساژ، ماساژهاي آرام بخش و ماساژهاي زيبايي.:dance2:

kiarash
07-06-2009, 20:58
3-شياتسو (Shiatsu)
فشردن نقاط حياتي بدن براي سلامتي، توسط انگشتان دست را "شياتسو" مي گويند.
يك تكنيك سالم و مؤثر كه بيشتر پيشگيري كننده است و به عنوان شكلي از فيزيوتراپي براي بيماري هاي خاص مورداستفاده قرار مي گيرد.
بيماران انرژي و نيروي ذخيره شده خود را ازاين طريق بدست مي آورند و افرادي را كه از استرس، تنش، افسردگي و يا بي خوابي رنج مي برند، مي توان با اين روش درمان كرد.

kiarash
07-06-2009, 20:58
4-حجامت (Cupping)
در زبان فارسي حجامت به معني مداوا تعريف شده و يك روش خون گيري است كه براي پيشگيري از بيماري ها و درمان بعضي بيماري ها انجام مي گيرد.
حجامت خشك بدون تيغ و خونگيري است و حجامت تر همراه خونگيري است.
مردم بر اساس توصيه رسول اكرم(ص) كه مي فرمايند:« بهترين عيد، دوره حجامت است»، عيد خون مي گرفتند.
حجامت در پيشگيري و درمان بيماري هايي چون آسم، اعتياد به مواد مخدر، نارسايي هضم غذا، سردردهاي ميگرني و اعصاب، چربي خون، غلظت خون و بيماري هاي پوستي كاربرد دارد.

kiarash
07-06-2009, 20:58
5-بادكش درماني (Dry cupping)
بادكش درماني، ايجاد مكش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقي بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است كه حجامت خشك نيز مي نامند.
انجام بادكش و چرخاندن ليوان روي بدن افراد فلج شده ناشي از سكته مغزي و قلبي، باعث بهبودي مي شود.
در بعضي بيماران انجام بادكش با تركيبي از روغن هاي مخصوص بايد صورت گيرد.

kiarash
07-06-2009, 20:58
6-زالو درماني(Leech therapy)
زالو درماني يكي از روش هاي خون گيري طبي محسوب مي شود كه به لحاظ نحوه خون گيري و ماده هيرودين كه توسط زالو به بدن وارد مي كند، در طب سنتي از جايگاه ويژه اي برخوردار است. هر زالويي اثر درماني ندارد. در بزاق زالو ماده ضد انعقادي وجود دارد كه موجب رقيق شدن خون، بازشدن عروق تنگ و در نتيجه موجب افزايش خون رساني و اكسيژن رساني موضع يا عضو مي گردد.
اكنون زالو درماني در بيماري هايي چون تنگي عروق قلب، پيوند پوست، پيوند اعضاء، واريس، ضايعات پوستي، بيماري هاي مفاصل، آرتروز، هموروئيد، زيبايي پوست و تقويت سيستم ايمني كاربرد دارد.

kiarash
07-06-2009, 20:58
7-فصد (رگ زدن) (Fasd)
يكي از روش هاي خون گيري در طب سنتي است. اين عمل باعث دفع بسياري از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدي كه در خون رسوب و افزايش پيدا مي كند را نيز دفع مي كند.
فصد در واقع همان رگ زدن است ، ولي بايستي توسط افراد ماهر و متخصص صورت گيرد.
كاربردهاي مهم فصد عبارتند از:
كمردرد سياتيكي، هموروئيد، پاكسازي طبايع غالب، بيماري هاي گوارشي و... .

kiarash
07-06-2009, 20:58
8-آب درماني يا آبزن ها (Hydrotherapy)
يكي از روش هاي طب سنتي است كه همراه با اسانس هاي گياهي يا بدون آنها، كاربرد زيادي براي بهبود رعيشه، ضايعات پوستي، دردهاي مفاصل، سياتيك، نشاط و تقويت بدن، تقويت عضلات و اصلاح منافذ بدن، گرم كردن و افزايش رطوبت بدن دارد.
برگرفته شده از : روزنامه کیهان

do0rsa
03-30-2012, 18:10
درمان های طب سنتی برای کودکان
مقدمه اصول و مبانی طب سنتی، مکمل و گیاهان دارویی نوید بخش توسعه سلامت کم هزینه، کثیر الوصول، خوشایند ومورد پذیرش و فرهنگ ساز است. به همین دلیل در عصر فناوریهای نوین و پیشرفت چشمگیر علوم و فنون شاهد اوج گیری موج سبز به مفهوم توسعه فراگیر بهره مندی از طب ساده و بومی ونیز فراورده های گیاهی و طبیعی هستیم. امروزه طب سنتی TM، مکمل و جایگزین CAMبر اساس رویکرد جامع و ضرورت علمی و اقتصادی و نیز توصیه های مکرر سازمان بهداشت جهانی WHO در حال توسعه است. این رویکرد یکی از مباحث مهم جهانی درچند دهه اخیر است. دولتها و بویژه سازمان بهداشت جهانی حتی سازمان ملل متحد طب سنتی را دانش بومی و سرمایه مهم کشور ما دانسته و در صدد بر آمده اند تا با روزآمد سازی، استاندارد سازی و استفاده از فناوریهای نوین، طب سنتی و مکمل را به صورت گسترده اما منطقی ترویج نمایند. در بین کشورهای جهان چین ، آمریکا، ویتنام، فرانسه و آلمان سهامداران بزرگ بازار گیاهان دارویی و فراورده های طب سنتی و مکمل هستند.


چگونه کودکان بیمار می شوند
مهمترین نکته در شناختی که امروزه از بروز بیماری در کودکان وجود دارد آن است که عاملی در زندگی کودک وجود دارد که سبب بروز بیماری می شود. این عامل را می توان استرس نامید . استرس در ابتدا به صورت یک محرک در فرد عمل می کند اما در صورت استمرار یافتن به بروز اختلال در تعادل انرژی منجر شده واگرهمچنان ادامه یابد ممکن است به بیماری بیانجامد. در پی این یافته با پی بردن به استرس های اصلی موجود در زندگی فرد و سیستم های متأثر از آن می توان به تشخیص مناسبی از بیماری دست یافت.
کودکان سالم را از نظر نوع انرژی پایه ای به سه گروه مختلف تقسیم می کنند:
- گروه پر انرژی و قوی
- گروه کم انرژی و حساس
- گروه حساس یا انرژی فراوان عصبی

دانستن این نکته حائز اهمیت است که این تقسیم بندی علاوه بر دوران سلامتی دوره های بیماری را نیز شامل می شود. یک کودک کم انرژی و حساس ممکن است هرگز بیمار نباشد در صورتی که یک کودک پر انرژی امکان دارد اغلب بیمار شود. با تغییر فصل ها و تغییر مطالبات کودک، انرژی کودک و تعادل بین گرمی و سردی هم در نوسان بوده و دستخوش تغییرات متناوبی می شود.
قبل از بحث پیرامون بیماری کودکان باید دانست کدام سیستم بیشتر از سایرین تحت استرس و فشار قرار می گیرد. این مسئله با شناخت نحوه زندگی کودکان ودرک تفاوتهای آن با زندگی بزرگسالان امکان پذیر است. استرس های اصلی کودکان عبارتند ازهضم غذا ومحافظت در مقابل سرما. از این بین هضم غذا مهمترین عامل محسوب می شود. کودک برای رشد خود نیازمند جذب مواد غذایی است. غذا فراهم کننده انرژی کودک نیزمی باشد چراکه او جهت مقابله با سرما ورویارویی با جهان اطراف به انرژی نیاز دارد. به این ترتیب عملکرد دستگاه گوارش در حفظ سلامت کودک اهمیت ویژه دارد. گوارش خوب در کودکان کلید سلامتی آنهاست. کودکانی که سیستم گوارشی مناسبی ندارند ممکن است مستعد ابتلا به انواع بیماریها باشند. در بسیاری از بیماریها از اسهال گرفته تا بی خوابی، سرفه های مزمن و حتی تشنج ممکن است تنها رفع مشکلات سیستم گوارش برای درمان کافی باشد .

شایع ترین بیماریهای قابل درمان با گیاهان دارویی در کودکی
بیماریهای عفونی ، تنفسی و گوارشی از جمله مسائل و مشکلات مهم و شایع دوران کودکی به شمار می آیند. در رابطه با بیماریهای عفونی شناخت عوامل استرس زای محیطی و حساسیت کودکان به ابتلا در نحوه تشخیص و درمان مناسب کودک کمک موثری می کند. این موضوع در رابطه با بیماری گوارشی موارد زیر را شامل می شود: پرسش درباره وضعیت کودک ، معاینه دقیق و کامل بدن به منظور تشخیص و تمایز بیماریهای اولیه و فانکشنال دستگاه گوارش و دیگر بیماریهای سیستمیکی که عوارض گوارشی ایجاد می کنند.

 تب و بیماریهای عفونی
مهمترین عفونتهای شایع دوران کودکی شامل عفونتهای سیستم عصبی مرکزی (مننژیت حاد باکتریایی و آسپتیک)، عفونتهای سیستم تنفسی فوقانی (عفونتهای گوش خارجی و میانی)، عفونتهای سیستم تنفسی تحتانی (برونشیت و پنومونی)، التهاب حلق و بینی (آبریزش ، سینوزیت ، فارنژیت و اپی گلوتیت) و عفونتهای دستگاه ادراری می باشند.
تب از علائم شایع و مهم در اکثر بیماریهای عفونی می باشد.درجه حرارت طبیعی بدن 37 درجه سانتی گراد می باشد که تمام عفونتها یا عوامل ایمونولوژیک می توانند با آزاد کردن مواد تب زای درونی به داخل گردش خون سبب افزایش دمای بدن بشوند.البته این امکان وجود داردکه پاسخ نوزادان همیشه با افزایش دمای بدن همراه نباشدوحتی پاسخ هیپو ترمیک نشان دهند. در حالیکه شیر خواران و کودکان زیر پنج سال ممکن است دچار تب شدید بشوند.

 سرفه و بیماریهای دستگاه تنفسی
بیماریهای دستگاه تنفسی مانند عفونتهای ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی ، اوتیت میانی ، پنومونی و آسم عمده ترین مشغله بالینی متخصصین اطفال به شمار می آیند.سرفه یکی از شایعترین و گاه آزار دهنده ترین علائم بیماریهای تنفسی می باشد که در اثر تحریک گیرنده های سرفه در مخاط مجاری تنفسی و گوش ایجاد می شود وبسته به عوامل آناتومیک و علل تحریک کننده ممکن است خصوصیتی مختلفی داشته باشد. سرفه ها ممکن است حاد یا مزمن باشد که سرفه های حاد ناشی از عفونتهای تنفسی (پنومونی ، برونشیت و سیاه سرفه) هستند و با بهبود یافتن عفونت فروکش می نماید. سرفه های مزمن علل مختلفی دارند که شامل آلرژی(آسم و رینیت) ، ناهنجاری آناتومیک ، عفونتهای مزمن (سینوزیت ، پنومونی و سل) ، تماس مواد تحریک کننده محیطی (دود سیگار) و اختلال در عملکرد سیستم عصبی می باشند.
اغلب کودکان در چند سال اول زندگی پی در پی دچار عفونتهای ویروسی دستگاه تفسی می شوند ، بخصوص اگر با کودکان دیگر در تماس باشند مانند آنهائیکه در مهد کودک نگهداری می شوند. شایعترین سندرم عفونی انسداد مجاری هوایی فوقانی (کروپ یا لارنگو تراکئوبرونشیت حادعفونی) است.کروپ تقریبا همیشه علت ویروسی دارد و با نشانه های سرما خوردگی شروع می شود.

 کولیک و بیماریهای دستگاه گوارش
اختلالات گوارشی از جمله مشکلات شایع طب کودکان هستند. تشخیص بیماریها و تظاهرات مربوط به گروه های سنی خاص مهم است. تظاهرات شایع بسیاری از بیماریهای دستگاه گوارش (چه خوش خیم و چه بدخیم) شامل درد شکم، اسهال، تهوع، یبوست و خونریزی گوارشی است. کولیک و درد شکمی شایعترین علت مراجعه کودکان و نوجوانان به پزشک است. درد شکمی به انواع احشایی، سوماتیک و ارجاعی تقسیم بندی می شود. نکات مهم در ارزیابی درد شکمی شامل حاد یا مزمن بودن آن است. سن کودک، محل درد، زمان و دفعات وقوع درد، مدت و ماهیت آن مهم است. وجود یا عدم وجود علائمی نظیر کاهش وزن، تب، استفراغ، نفخ، اسهال، خون و شن در مدفوع ، وجود بیماری همزمان یا سابقه ترومای اخیر نیز اهمیت دارد.
یکی دیگر از تظاهرات بالینی شایع در بیماریهای دستگاه گوارش اسهال می باشد که از نظر فیزیولوژیک 6 مکانیسم مختلف در ایجاد آن دخیلند. بطور مثال بعضی از باکتریها با افزایش سطح آدنوزین مونوفسفات حلقوی باعث مهار جذب آزادانه کلرور سدیم و ترشح کلر از مخاط روده شده و در نتیجه اسهال ترشحی ایجا می کنند. التهاب، حرکات غیر طبیعی روده و عفونتهای مختلف باکتریایی و ویروسی از سایر علل ایجاد اسهال بشمار می رود. گرفتن شرح حال دقیق که شامل اطلاعات محیطی (مسافرت کودک، تماس با حیوانات، مصرف غذا و اپیدمی هایی که منشاء مشترک داشته اند)، مصرف آنتی بیوتیک، معاینه فیزیکی کودک و بررسی مدفوع از نظر گویچه های سرخ و سفید از عوامل کمک کننده در درمان اسهال می باشد. البته لازم به ذکر است در صورت عدم وجود عوامل باکتریایی و توکسینها در کودکانی که دچار کاهش وزن، تبو درد شکمی هستند احتمال وجود بیماریهای التهابی روده نیز وجود دارد. جهت درمان اسهال علاوه بر ازبین بردن عوامل ایجاد کننده (از جمله بکار بردن داروهای شیمیایی یا طبیعی وگیاهی) الکترولیتها و آب بدن کودک نیز باید اصلاح گردد.
یبوست ، کاهش تعداد دفعات اجابت مزاج و دفع مدفوع خشک وسفت را شامل می شود. خود داری ارادی کودک که ممکن است ناشی از رفتار خشونت آمیز هنگام یادگیری اجابت مزاج و یا احساس درد در هنگام دفع مدفوع باشد، شایعترین علت یبوست بعد از دوران نوزادی می باشد.
استفراغ یکی از علایم شایع بیماریهای اولیه دستگاه گوارش و نیز بیماریهای سیستمیکی که عوارض گوارشی دارند، در اطفال می باشد. جهت تشخیص افتراقی انواع استفراغ، سن کودک یکی از عوامل تعیین کننده می باشد. در دوره نوزادی ناهنجاریهای مادرزادی، در شیرخوارگی پرخوری، گاستروانتریت، رفلاکس معده به مری، حساسیت غذایی و عدم تحمل پروتئین شیر، در بچه ها و نوجوانان، گاستروانتریت، عفونت سیستمیک، آپاندیسیت، مصرف مواد توکسیک، پرخوری عصبی و بیماریهای التهابی روده، شایعترین علل استفراغ و رگورژیتاسیون است.
برفک در شیرخواران کوچک شایع بوده و شامل ظهور پلاکهای سفید رنگ بروی مخاط دهان و حلق می باشد. بمنظور جلوگیری از ایجاد دوباره برفک بهتر است سر شیشه و اسباب بازیهای کودک هر روز جوشانده شود.

 بیش فعالی و اختلالات رفتاری
اختلال توجه بیش فعالیتی، در واقع مجموعه ای از رفتارها از قبیل بی توجهی، حواس پرتی، پُر حرکتی و تکانشی می باشد. گاه شدت این رفتارها تا حدی است که توانایی کودک در کارکرد اجتماعی و تحصیلی را تحت اشعاع قرار می دهد. بیقراری و نا آرامی لزوماً از علایم این سندرم نمی باشند. نا توانیهای اختصاصی یادگیری نیز معمولاً با این اختلال همراه می باشد. البته رفتار پرخاشگرانه یا ستیزه جویانه در برخی از این کودکان نیز دیده می شود. برای درمان اولیه کودک دچار این اختلال، معمولاً استفاده از روشهای دارویی و مداخلات محیطی توصیه می شود. داروهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند مانند ریتالین دارای آثار نورو فارماکولوژیک بروی سلولهای عصبی دوپامینرژیک سیستم فعال کننده مشبک ساقه مغز می باشند. آثار جانبی عمده این داروها عبارتند از اختلالات اشتها و خواب، افزایش تعداد ضربانات قلب و فشار خون، پر حرکتی، تحریک پذیری بدنبال قطع دارو و تمرکز و توجه بیش ازحد.

مهمترین مشکلات در شیر خواران و کودکان نوپا
دو تا سه سال اول زندگی اگر چه بخش بسیار کوچکی از زندگی را تشکیل می دهد ولی بسیار مهم است. بنابراین توجه به سالهای نخستین زندگی کودک با سهم آن از دوران زندگی فرد تناسب ندارد و در حقیقت از بیشترین اهمیت ممکن برخوردار است. در واقع سه مشکل مرتبط با هم وجود دارد که عبارتند از هضم غذا، گرم نگه داشتن بدن و تنفس. کودکان نه ماه را درگرما وامنیت رحم گذرانده اند و حال آنکه ناگهان باید تغذیه، تنفس وحفظ حرارت را بر عهده بگیرند. اطفال برای رشد به مقدار غذای بسیار زیادی نسبت به وزن بدنشان نیاز دارند. وزن کودک طی شش ماه اول زندگی دو برابر ودر طول سال اول زندگی سه برابر وزن در هنگام تولد می شود. از طرفی نسبت سطح بدن به وزن در اطفال، بیشتر از بالغین بوده و به این ترتیب نسبت انرژی که آنها از دست میدهند بیشتر می باشد. در نتیجه اطفال باید باز هم غذای بیشتری مصرف کنند تا بتوانند خود را گرم نگه دارند. از آنجا که تنفس نیز یک فعالیت جدید محسوب می شود، کودک براحتی دچار عفونت ریه شده وبرای مقابله با آن باید انرژی صرف کند. به عبارت دیگر کودک باید بطور دائم برای فراهم کردن انرژی هر چه بیشتر، غذای بیشتری دریافت کند.

تابلوهای مختلف بیماری در کودکان از دیدگاه گیاه درمانی
تابلوهای بیماری توصیفی از مجموعه علائم ونشانه ها هستند که اغلب همراه با یکدیگر دیده می شوند. این تابلو ها شیوه ای از تقسیم بندی بیماریها محسوب می شوند که به تصمیم گیری در مورد تجویز انواع گیاهان دارویی کمک می کنند ودر واقع حد واسطی بین تجویز مبتنی بر علائم و تجویز مبتنی بر کلیات بیماری محسوب می شوند. . این تابلو ها در حقیقت نمایانگر نوعی اختلال در انرژی هستند. از این رو توصیف آنها دشوار است. ویژگی استفاده از این تابلو ها آن است که در واقع با تشخیص علایم اصلی، می توان به اختلال انرژی اولیه ای که بدن کودک را درگیر کرده است پی برد. شایع ترین تابلوهایی که کل سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از :
• غذای راکد
o کودک قوی است واشتهای خوبی دارد. بنا براین غذایی که می خورد بیشتر از حدی است که توان هضم آن را دارد پس غذای انباشته شده شروع به تخمیر می کند.
• گوارش ضعیف با انرژی اندک
o از یک سو کودک ضعیف است و انرژی چندانی ندارد. از این رو سیستم گوارش به خوبی عمل نمی کند واز سوی دیگر، به علت عدم توانایی دستگاه گوارش وهضم نامناسب، کودک کم انرژی می شود.
• گوارش ضعیف با انرژی عصبی
o کودک انرژی چندانی از غذای مورد استفاده کسب نمی کند چون غذای کافی نمی خورد بلکه با تکیه بر انرژی عصبی زندگی می کند.


چه گیاهانی را برای کودکان مختلف می توان تجویز کرد
گیاهان را نیز میتوان به گروههای مختلف کودکان نسبت داد. کودکان قوی، ضعیف، گرم و سرد به ترتیب با گیاهان مقوی، تحلیل برنده، گرم و سرد مرتبط هستند. گیاهان مقوی تأمین کننده مقدار انرژی بیشتری بوده و این انرژی اضافی را به کودک منتقل می کنند. این مسئله توانایی کودک را در مبارزه با بیماریها و دشواریهای زندگی می افزاید. در مورد کودکان پر انرژی اغلب از داروهای تحلیل برنده استفاده می شود. اگرچه این داروها کودکان را کمی خسته می کند ولی نقش موثری در رهایی از فشارهای وارده بر آنها دارد. به این ترتیب کودک آرامش یافته و می تواند بخوابد. بد ترین داروی گیاهی برای این کودکان گیاهان مقوی هستند که فشار بر کودک را می افزایند. به عنوان نمونه پسر بچه ای را تصور کنید که در حال دندان در آوردن است. نه تنها دندانها بلکه هرچیزی که او را تحریک کند سبب عصبانیت او شده و نمیتواند بخوابد. داروهای مقوی فشار وارده را می افزاید و دما را بالا برده و اوضاع کودک را بدتر می کند. در حالیکه گیاهان تحلیل بَرنده آرامش کافی برای خوابیدن را به او میدهند و بسیار مفید هستنند.
در حالت مقابل، در مورد پسر بچه ای که رنگ پریده، سست و کم اشتها و اغلب مبتلا به یبوست است نمیتوان از گیاهان دارویی تحلیل بَرنده ای همچون سنا (Cassia angustifolia) استفاده کرد چراکه سبب از دست رفتن اندک ذخایر انرژی می شود که کودک در اختیار دارد. در واقع کودک به چیزی نیازمند است که بتواند ماهیچه های شکم او را منقبض و تقویت کند.
سرد و گرم بودن تنها مخصوص گیاهان نیست بلکه غذاها نیز چنین هستند. زنجفیل (Zingiber officinalis) یک گیاه گرم است درحالیکه خیار (Cucumis officinalis) سرد است. غذاهای گرم بطور طبیعی در روزهای سرد میل می شوند مثل آبگوشت بره و غذاهای سرد در روزهای گرم مثل کاهو و خیار. حرارت گیاه تعیین کننده نحوه پاسخ دهی کودک به آن است بعنوان نمونه بنفشه (Viola odorata) و اکیناسه (Echinacae angustifolia) که گیاهان سرد محسوب می شوند در عین حال که در بیماریهایی همچون عفونتهای باکتریال بکار می روند که علایم گرم دارند ویژه کودکانی هستند که قوی با چهره سرخ و تب دارند و برای کودان ضعیف و رنگ پریده حتی در صورت تب دار بودن تجویز نمی شوند.البته مقدار تجویز نیز از اهمیت برخوردار است. در فصل بعد در مورد گرم یا سرد بودن گیاهان مورد استفاده در درمان کودکان نیز اشاره می گردد.

نقش گیاه درمانی
برخی از گیاهان دارویی به منظور بازگشت تعادل به بد ن تجویز می شوند و برخی نیز نقش آنتی بیوتیک و ضد ویروس داشته ودر کودکانی تجویز می شوند که بیماری غیر قابل کنترل به نظر می رسد مثل کودکان مستعد آسم وعفونتها. در تمام کودکان استفاده از گیاهانی که تعادل را برمی گردانند مفید است. وقتی کودک رنگ پریده است و از سرما می لرزد گیاهان تأمین کننده حرارت بهتر از هر آنتی بیوتیک و ضد ویروسی می توانند به رفع علائم کمک کرده و سلامتی را به بدن باز گردانند. وقتی کودک تب افزایش یابنده دارد، گیاهانی که با افزایش تعریق به خنک شدن بدن کمک می کنند سریع ترین بهبودی را ممکن می سازند. البته پزشکانی که با روشهای گیاه درمانی به مداوا می پردازند باید متوجه شرایط بدنی کودک باشند که آیا توان مقابله با بیماری بدون تجویز آنتی بیوتیک را دارد یا نه.
بطور خلاصه اکثر بیماریهای ساده و خفیف برای کودکان مفید بوده و تلاش برای متوقف کردن آنها درست نیست مگر اینکه خطر افزایش عامل بیماریزا بطور جدی مطرح باشد. در ضمن بهتر است بیماری تا زمانی که عوامل مساعد کننده آن اصلاح شوند ادامه یابد. مثلاً آبریزش بینی و پوست متورم در سرماخوردگی سبب دفع رطوبت اضافی بدن شده و یا تب به برقراری تعادل گرما - سرما کمک می کند. البته برخی از عوامل بیماریزا مثل ویروسEbula نیز وجود دارند که بدن مصونیتی در برابر آنها نداشته و بیماریهای کشنده ایجاد می کنند. وقتی برای اولین بار سرماخوردگی میان اقوام اسکیمو رواج یافت سبب بروز مرگ و میر فراوانی شد چراکه این افراد با ویروسی کاملاً جدید مواجه شدند. در این مواقع طب ارتودوکس واقعاً کارآمد می باشد.

تقویت سیستم ایمنی
اگر کودک دچار عفونتهای خفیف مکرر گردد، حتماً اختلالی در سیستم ایمنی وجود دارد که تقویت آن را ایجاب می کند. در مورد کودکانی که انرژی کافی برای حفظ سلامت در اختیار ندارند باید علاوه بر تقویت سیستم ایمنی به تقویت جسمی کودک نیز پرداخته شود تا هر گونه اختلالی بر طرف گردد. مشاهده گردیده که با تقویت جسمانی کودک، سیستم ایمنی نیز بدون نیاز به تقویت کننده هایی مانند اکیناسه Echinacea angustifolia تقویت می گردد. این مسئله به صورت بالینی بسیار حائز اهمیت می باشد که هدف از پیشگیری تنها تقویت سیستم ایمنی نیست بلکه حفظ بدن در شرایط متعادل می باشد. به گونه ای که امکان بروز بیماری نباشد و یا در صورت بروز بسیار ملایم ظاهر گردد. هدف از درمان، کشتن عامل بیماریزا نیست بلکه به حد اقل رساندن علائم ناخوشایند بیماری و سرعت بخشیدن به فرایند اصلاح اختلال موجود است.

موارد قابل استفاده برای مقابله با بیماریها در کودکان
 اکیناسهEchinacea
اخیراً مصرف اکیناسه به عنوان راهی خارق العاده برای دستیابی به سلامتی، جایگاه ویژه ای یافته است. در آگهی های تبلیغات چنین عنوان می شود که مصرف اکیناسه موجب تقویت سیستم ایمنی، افزایش طول عمر و سلامتی می گردد. این اعتقاد وجود دارد که این ادعاها تا حدودی گول زننده است. بهترین زمان برای مصرف اکیناسه زمانی است که هنوز بیماری بر بدن تسلط نیافته است. مصرف اکیناسه سبب تحریک قوای دفاعی بدن و فعال نمودن موقت آن می باشد. مصرف مداوم اکیناسه سبب کاهش تدریجی اثرات آن می گردد. در گذشته اکیناسه در درمان بیماریهایی که تولید چرک و ترشحات به همرام داشته اند مانند ورم لوزه و کورک بکار می رفته است. نتایج تحقیقات روی این گیاه متفاوت و گاه متناقض است. گاه افزایش حساسیت به سرماخوردگی نیز مشاهده شده است.

 ویتامین ها و مواد معدنی
هنگامی که کودک کم اشتها بوده و یا غذا از کیفیت پایینی برخوردار باشد، استفاده از مکملهای غذایی می تواند تغییرات چشمگیری در سلامت کودکان ایجاد نماید. امروزه مواد غذایی در اثر مصرف فزاینده کودها ، در خاکهایی فقیر تر از پیش تولید می شوند. مثلاً کلم بروکلی که اکنون کشت می شود حاوی یک چهارم کلسیمی است که در گذشته دارا بوده است. بسیاری از غذاهایی که بنام ارگانیک به فروش می رسد در واقع به روشهای هیدروتونیک (بدون خاک) پرورش یافته اند و اگر چه فاقد حشره کش هستند ولی از نظر ویتامینها و املاح چندان غنی نیستند. نوع مکمل مورد مصرف نیز مهم است. بهتر است مکملها از سبزیجات یا عصاره های میوه ها و سبزیجات تهیه شود.

 آنتی بیوتیکها
علیرغم کاربرد فراوان آنتی بیوتیکها در نجات جان میلیونها انسان، این ترکیبات عوارض جانبی آشکاری داشته و فلور طبیعی بدن را از بین میبرند از طرفی وقتی کودک به تنهایی توان مقابله با بیماری را دارد، مصرف آنتی بیوتیک سبب اختلال در تعادل بدن و یا عود مجدد بیماری می گردد. اگرچه آنتی بیوتیکها از منشاء گیاهان پست هستند ولی آنتی بیوتیکهایی با منشاء گیاهان عالی نیز وجود دارد از جمله آنتی بیوتیکهای ترب کوهی (Cochlearia amoracia)، زنجبیل شامی (Inula helenium) و بارهنگ سر نیزه ای (Plantago lanceolata). اثر این آنتی بیوتیکها بسیار اختصاصی بوده و به تعادل بدن آسیبی نمی رساند. وقتی کودک به تنهایی توان مقابله با بیماری را ندارد ضد ویروسهای گیاهی که اثرات آنها در شرایط آزمایشگاهی به اثبات رسیده است از جمله روغن گیاهی Melaleuca alternifolia کاربرد ویژه ای می یابد. گاهی کودک با بیماری تهدید کننده حیات دست و پنجه نرم می کند و یا کودکی ضعیف با بیماری خطر ناکی مثل نفریت روبرو شود ، در این صورت آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف بسیار مفید واقع می شوند. عوارض آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف را می توان با مصرف ماست تازه کاهش داد. ماست تازه حاوی انواعی از باکتریهاست. وقتی کودک مصرف آنتی بیوتیک را قطع می کند این میکروارگانیسمها در روده رشد می کنند.

گیاه درمانی با محدوده درمانی وسیع و عوارض جانبی کمتر
گياه درمانی مقوله ‏ای است كه دارای محدوده درمانی گسترده ‏ای است . تفاوت بين عصاره و يك تركيب جدا شده همانند تفاوت بين نوشيدنی ‏های دارای كافئين با خود كافئين است. مصرف حدود 10گرم كافئين يكجا يك دوز تهديد كننده و مرگ آور برای انسان است. اين ميزان معادل نوشيدن 20 ليتر قهوه حاوی كافئين زياد (82 ميلی ‏گرم كافئين در هر 150 ميلی ليتر) و يا 400 شيشه نوشيدنی كولا است. اين مقدار نوشيدنی كه حاوي دوز كشنده كافئين باشد هيچگاه مصرف نمي‏شود. بعلاوه كافئين در بدن سريعا" به متابوليت‏های بی ضرر شكسته مي‏شود. از طرفی وقتی كه گياهان دارويی توسط پزشكان تجويز شود، مصرف كنندگان و بویژه والدین کودک بيمار، با اعتماد خاصي آنها را مصرف مي‏كنند. بيشتر گياهان دارويی سريع الاثر نيستند و اثرات درمانی آنها پس از مدت طولانی ظاهر می ‏شود. اگر چه گياهان دارويی نيز وجود دارند كه باعث بروز اثرات حاد در آزمايشهای فارماكولوژيكی می ‏شوند، امّا نتايج درمانی مورد نیاز اغلب بعد از گذشت مدتی (گاه تا هفته ‏ها بعد) بروز مي‏كند. در گياه درمانی اغلب يك دوره كمون برای شروع اثر درمانی وجود دارد. اين پديده بخوبی در دارو درمانی (مثلاً در مورد داروهای نورولپتيك و ضدافسردگی) شناخته شده ‏است. بنابراين تعجب ‏آور نيست اگر ديده شود كه اثر داروهای گياهی مؤثر بر اعصاب پس از گذشت چند هفته ظاهر شود.
تحقيقات فارماكولوژی با گرايش درمانی و همچنين مطالعات جديد بالينی هنوز در گياه درمانی نادرند. امّا كارخانه‏های سازنده داروهای گياهی به صورت فزاينده ای بر ارزش علمي تحقيقات تئوری و آزمايش‏های بالينی بروی داروهای گياهی تأكيد می ‏كنند. تقريباً تمام داروهای سنتزی قبل از انسان روی حيوانات مورد آزمايش قرار می ‏گيرند. در مقابل، عملكرد گياهان دارويی در افرادی كه به صورت تجربی توسط اين داروها درمان شده ‏اند بررسی می ‏شود. اغلب مشكل است كه بتوان يك مدل تجربی كه نشان‏دهنده عملكرد درمانی يك گياه بر روی مدل حيوانی باشد، ابداع نمود. اين موضوع را می‏ توان با عصاره‏هايی كه دارای اثر حاد هستند مثل ملين‏های آنترانوئيدی مشاهده كرد. ولی برای عصاره‏هايی كه دارای دوره كمون طولانی هستند، مانند عصاره والريان، اين روش مشكل است. شواهد منطقی كه تأييد كننده اثرات درمانی و فارماكولوژی در داروهای رسمی می ‏باشند هنوز شامل گياهان دارويی نمی ‏شود. برای داروهايی كه اجزاء فعال آنها شناخته شده است همانند داروهايی كه در گياه درمانی مصرف می ‏شوند، متخصصین و مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت اثرات درمانی را بر اساس يافته‏های علمی بررسی می ‏كنند.

فراورده های گیاهی
گیاهان موجودات زنده ای هستند که رشد می کنند. اجزاء اصلي گياهان دارويي مي‏توانند در نتيجه عوامل ژنتيكي، آب و هوا، كيفيت خاك و ساير عوامل خارجي، متفاوت باشند.
مواد استخراج شده از گياهان دارويي زراعتي در مقايسه با مواد جدا شده از گياهان وحشي و جنگلي، تشابه بيشتري به هم دارند. فايده ديگر زراعت، افزايش ميزان اجزاء فعال است كه مي‏توان در طول رشد گياه آنرا هدايت و كنترل نمود و از اينرو زمان مناسب براي جمع آوري گياه را تعيين كرد. كيفيت‏هاي مختلف مواد استخراج شده كه در نتيجه شرايط رشد متفاوت ايجاد ميشوند را مي‏توان با جدا كردن موادي كه نمي‏توانند در كيفيت استاندارد قرار بگيرند، اصلاح و كنترل نمود.
عصاره‏ها فراورده‏هاي تغليظ شده از يك مايع يا پودر يا تركيب ويسكوزي هستند كه بطور معمول از قسمت‏هاي مختلف گياه خشك شده (داروي خام) بوسيله خيساندن و يا پركولاسيون بدست مي‏آيند. عصاره‏هاي سيال، فراورده‏هايي مايع هستند و معمولا حاوي نسبت 1 به 1 از عصاره سيال به گياه خشك ميباشند. اتانول، آب و يا مخلوط اتانول و آب در تهيه عصاره سيال بكار مي‏روند. مطالعات نشان مي‏دهد كه تفاوت در فرايند توليد (مثلاً جوشاندن و پركولاسيون) مي‏تواند به طور قابل مشاهده‏اي عملكرد ماده تهيه شده را در بدن انسان تغيير بدهد. اين موارد بخصوص در تهيه عصاره‏ها در ابعاد تجارتي مطرح اند كه عصاره‏ها بوسيله انواع فرايندهاي توليدي و با استفاده از حلال‏هاي متفاوت تهيه مي‏شوند. همه عصاره‏ها مثل هم نيستند. عصاره‏هاي تجارتي در دسترس خيلي از نظر كيفيت با هم متفاوتند.
عصاره‏هاي جامد يا پودري، فراورده‏هايي هستند كه حاصل تبخير حلال مورد استفاده در فرايند جداسازي ميباشند. در برخي موارد لازم است كه اجزاء ناخواسته در عصاره خام كاهش پيدا کرده و اجزاء فعال درماني تغليظ شوند. عصاره پودر استاندارد جينكو (50:1) يك مثال از اين فرايند است. نسبت (50:1) به اين معناست كه بطور متوسط، از 50 قسمت از داروي خام بايد يك قسمت عصاره حاصل شود. در اين عصاره بايد اسيدهاي آلرژن را همراه با مواد بي اثر فارماكولوژيكي حذف نمود.
اسانس‏ها نيز تغليظي از اجزاء فعال گياهي هستند. اين مواد عموماً بوسيله تقطير مستقيم ماده دارويي خام يا به طور غیرمعمول از طريق استخراج ليپوفيليك بدست مي‏آيند. نسبت گياهي تغليظ شده براي اسانس‏ها در محدوده 50:1 تا 1: 100 (بر اساس نسبت وزنی به حجمی) است.
همانطوريكه ژنتيك گونه‏هاي گياهي را مشخص مي‏کند، می تواند در تعیین ساختمان شيميايي گياهان نيز نقش داشته باشد. اين امر نشان مي‏دهد كه بايد بين تركيبات موثردر گياه و خواص درماني عصاره تام گياهي ارتباطي وجود داشته باشد. ميزان اين همبستگي براي بيشتر داروهاي گياهي ناشناخته است. هرچند كه تنظيم كيفيت عصاره تام گياهي، بر اساس تركيبات خاص پايه گذاري شده است وليكن هنوز جاي سؤالاتي از نقطه نظر درماني وجود دارد.


انجمن طب سنتي ايران

do0rsa
03-30-2012, 18:11
خواص پیاز از منظر طب ایرانی

چند نکته در مورد «پیاز»، برگرفته از جلد پنجم کتاب «الشامل لصناعة الطبیة» نوشته ابن نفیس (قرن هفتم هجری قمری)، از بزرگترین حکما و اطبای مسلمان، و اولین کاشف گردش خون ریوی در کتاب «شرح تشریح قانون». گزینش و گردآوری مطلب، و برگردان از عربی توسط دكتر مجيد انوشيرواني انجام شده است: هرچه تندی و تیزی پیاز، بیشتر و شکل آن کشیده تر باشد، «جوهر ناری» آن بیشتر است و بنابراین گرمی و خشکی بیشتری در بدن پدید می آورد. پیاز گرد سفید از پیاز کشیده سرخ، به اعتدال نزدیک تر است و برای مصرف روزانه در سالاد و در پخت و پز مناسبتر است. چنین پیازی در هنگام پوست کندن و خرد کردن نیز سوزش چشم کمتری ایجاد می کند. کسانی که در هوای گرم دچار سردرد می شوند از خوردن پیاز خام (به خصوص پیاز سرخ کشیده) در تابستان جدا پرهیز کنند. در مجموع پیاز خام بیشتر حالت دارویی دارد (کیفیت های گرمی و خشکی بدن را افزایش می دهد) و پیاز پخته بیشتر حالت غذایی دارد ولی از آن خلطهای غلیظ سوداوی و بلغمی حاصل می شود. بنابراین کسانی که دچار غلظت خون و انسدادهای عروقی هستند باید در مصرف پیاز پخته نیز زیاده روی نکنند، البته مصرف مقدار متوسطی از پیاز خام سفید شیرین می تواند به کاهش غلظت خون و بهبود جریان آن کمک کند.


گرمی و خشکی پیاز با پختن آن کاهش می یابد و به اعتدال نزدیکتر می شود. پیاز برای سردمزاجان چاق مفید است زیرا موجب باز شدن مجاری گوارشی و پاکسازی معده و دفع بیشتر ادرار می شود ولی برای گرم مزاجان زیان آور است و با طبع آنان سازگار نیست، همانگونه که گفته شد پیاز (به خصوص پیاز سرخ تند و تیز) می تواند موجب سردرد آنان شود تا جایی که حتی بوییدن آن نیز می تواند سردرد ایجاد می کند. چنین افرادی در صورت تمایل به مصرف پیاز باید فقط مقدار اندکی پیاز سفید گرد شیرین میل کنند و یا ترشی آن را بخورند. پیاز سرخ شده در روغن هم تولید منی را بسیار زیاد می کند و هم میل جنسی را افزایش می دهد بنابراین مردان مجرّد (یا متأهلانی که همسر باردار یا شیرده یا بیمار دارند) بهتر است از مصرف آن بپرهیزند. مصرف پیاز در هنگام سفر به مناطق سردسیر سودمند دانسته شده است.
انجمن طب سنتي ايران

do0rsa
03-30-2012, 18:13
تدابیر فصل تابستان در طبّ سنتی ایران

نویسنده: دکتر مجید انوشیروانی حکمای ایرانی بر این باور بودند که همانگونه که پیدایش بیماری نیاز به سبب دارد ، تندرستی نیز بدون تدبیر و تدارک سبب های آن ، پایدار و برقرار نمی ماند . حکما این اسباب را شش سبب می دانستند و آنها را بنام " اسباب سته " یا " سته ضروریه " می خواندند و برای هر یک چند و چون بسیار برمی شمردند . این شش سبب عبارت اند از : هوا ، خوردنی ها وآشامیدنی ها ، حرکت و سکون بدنی ، خواب و بیداری ، استفراغ ( به معنی فراغت یافتن و آسوده شدن از مواد زاید و سمی از طریق دفع از راه های طبیعی ) و احتباس ( نگهداری مواد حیاتی در بدن )، و رویدادهای نفسانی . بخشی از اموری که زیرگروه سبب ضروری نخستین ( هوا ) برشمرده می شوند ، تدابیر مربوط به فصل های سال هستند . بر اساس آموزه های طب سنتی ایران ، یکی ازمهم ترین راه های نگهداری تندرستی ( حفظ الصحة) و پیشگیری از بیماری ها ( تقدمة الحفظ ) ، بکار بستن تدابیرمتناسب با هر فصل در گذر سال است. حکمای ایرانی ، آگاهانه و پیش بینانه راه و چاره هایی اندیشیده بودند تا تندرستان ( ونیز بیماران) با مزاج های گوناگون بدانند که به مقتضای چگونگی سرشت خود وبه تناسب دور فلک و گردش فصول باید از چه اموری گریز و پرهیزکنند وبه چه اعمالی روی آورند تا ازهماهنگی داخلی و اعتدال مزاجی بیرون نروند و یا آنکه زودتر بدان هماهنگی بازگردند. این بایست و نبایست ها و چند و چون ها ، بخش هایی بس خواندنی ازکتب طب سنتی را در برمی گیرد و طرفه آنکه با وجود آکندگی از نکته سنجی ها و ریز بینی های فراوان ، همواره کل نگرانه و با دیدی باز وگشاده به موضوع تندرستی فرد بیان شده است . ویژگی های کیفی تابستان و اثرات آن بر بدن در طب سنّتی ایران تابستان متناظر با عنصر آتش است . مزاج تابستان ، گرم و خشک در نظر گرفته می شود وبا خلط صفرا درپیوند است . در تابستان همه اخلاط بویژه خلط صفرا برانگیخته می شوند و به جوشش در می آیند و تولید صفرا نیز نسبت به دیگر فصول سال افزایش می یابد . گرمی پیوسته هوا در تابستان و دوری آن از اعتدال بویژه در سرزمین های گرم ونیزدر گرم مزاجان و جوانان و بالاخص در آنانی که به اقتضای کار و پیشه خود درمعرض گرمای بیشتر هستند ، می تواند به پیدایش ناسازواری هایی در تندرستی بیانجامد . هوای گرم در نخست ، خون را به ظاهربدن می کشد و موجب سرخ شدن رنگ پوست می شود ولی پیوسته و درازآهنگ شدن گرمی هوا در این فصل ، گشادگی مسام را پیش می آورد که فرجام آن تحلیل بسیار درماده حرارت غریزی است ، بدین ترتیب در باطن بدن چندان گرمی برجا نمی ماند و باطن رو به سردی می گذارد و از همین رو قوه هاضمه دچار سستی و ضغف می گردد . در تابستان بدن لاغر می شود و بتدریج رنگ چهره نیز به زردی می گراید . در تابستان اخلاط در بدن می سوزند و بیماری های پیشین بازپس می آیند و سردرد و کندی حواس و خواب آلودگی پیش می آید . خونروش ها از بینی و رحم و اسهال خونی نسبت به سایر فصول افزونی می گیرد و اشتها کاهش می یابد . گرمی قلب نیز زیاد می شود و این گرمی از راه قلب به همه بدن سرایت می کند و اگر در بدن رطوبت خلطی بیش ازحد طبیعی باشد ، این گرمی عارضی موجب تباه و گنده شدن آن خلط می گردد و مایه تب می گیرد . بدین سان هوای گرم سودی به حال تندرستان ندارد و برای افراد سالم ، هوای سرد موافق تراز هوای گرم دانسته شده است . البته هوای گرم تابستان برای سردمزاجان ، پیران و کسانی که به بیماری های سرد مانند لقوه و تشنج و فلج دچارند ، سودمند قلمداد شده است . تدابیر خوردنی ها و آشامیدنی ها در تابستان در تابستان پرهیز ازهر خوردنی و آشامیدنی گرم وخشک و دوری گزیدن از نوشیدنی های حارّ لازم است ، همچنین اجتناب ازغذاهای ثقیل و غلیظ و خودداری از پرخوری نیز بایسته وشایسته است و لازم است که مقدارخوراک را کمترکرد ؛ زیرا همانگونه که گفته شد به سبب میل حرارت به ظاهربدن و سردی باطن در تابستان ، قوه هاضمه دچارسستی و کم توانی می شود واز هضم غذای بسیار و غلیظ برنمی آید ؛ از این رو کاستن از خوراک به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می کند . فهرست خوراکی ها و نوشیدنی هایی که در طب سنتی برای تابستان پیشنهاد شده اند ، نشان می دهد که پیشینیان ما هم ازدانش تغذیه و هم از حکمت ها و عبرت های آن آگاه بوده اند و در این زمینه نیز دیده نهان بین داشته اند . حکمای ایرانی بهترین خوراک های تابستانه را خوراک هایی می دانستند که ضمن برخورداری ازاعتدال و لطافت و سبکی ، طبع سرد و تر داشته ونیز قامع صفرا باشند تا بتوانند با اطفای حرارت و تبرید بدن از آسیب های گرمی و خشکی مفرط هوا و تاثیرآن درافزایش تولید خلط صفرا جلوگیری کنند و محیط داخلی بدن را در حالت تعادل نگاه دارند . آنچه در پی می آید اشاره ای به این نوشیدنی ها و خوراکی های مطفی و مبرّد است : - اجّاصیه ( آلوبا ) : یعنی آش هایی که با آلوبخارا درست می شوند . - رمّانیه ( ناربا ، اناربا ) : یعنی آش ها وپختنی هایی که در آن دانه انار و آب انار بکار می رود - شربت انار - شربت سکنجبین - شربت لیمو - شربت غوره - هندوانه یا آب آن - فواکه رطبه مزّ : یعنی میوه های تر میخوش ( ترش و شیرین) مانند آلو و آلبالو و گیلاس و ریباس - استفاده از دیگرمطفیات و بوارد مانند لعاب اسپرزه سپید ، بهدانه ، خیار و تخم خیار ، خیار به سرکه ( ترشی خیار ) ، خرفه و تخم خرفه ، بیدمشک و تمرهندی . ازتدابیر دیگردر تابستان استفاده از ملینات است ،این ملینات باید ملایم باشند (مانند آب کامل میوه ها ) . در صورت نیاز بیشترمی توان ازشیرخشت ، آب لبلاب ، شربت گل سرخ ، شربت بنفشه ، سفوف بنفشه و سرانجام مغز فلوس خیار شنبر وهلیله چرب شده به روغن بادام بهره جست . نکته مهم آن است که مسهل های قوی مانند تربد ، سقمونیا و غاریقون در تابستان حتی المقدورنباید تجویز و استفاده شوند . نکته دیگر آنکه در تدبیر تابستانه افراد تندرست ، تعدیل مزاج و مصرف مطفیات و بوارد و ملین های ملایم می تواند کافی باشد ؛ ولی در بیماران با سوء مزاج مادی صفراوی لازم است پس ازمعرفت به بیماری و تشخیص درست ، منضج و مسهل صفرا ازسوی طبیب تجویز گردد . تدابیر دیگر : - ورزش و حرکت در تابستان باید کمتر باشد ، زیرا ورزش و حرکت خود از سبب های گرمی اند و این گرمی که به طبع فصل یاری می رساند ، محرک و برانگیزاننده اخلاط بویژه خلط صفراست و از این رو ، می تواند به سوء مزاج منجر گردد . - مباشرت ( جماع ) در تابستان باید کمتر و دیرادیرتر از دیگر فصول باشد . بنا بر قول حکما زیان نزدیکی در تابستان بسیار است . - ازفصد کردن در تابستان حتی المقدور باید اجتناب شود مگر در صورت ضرورت شدید که آن هم باید در هنگام متوسط بودن حرارت انجام گردد و در خونگیری نیز باید حد اعتدال رعایت شود ، بدیهی است که مراعات ایام ماه قمری در قواعد کلی فصد و حجامت ، همانند سایر اوقات و فصول در اینجا نیز ضروری و حتمی است . - تابستان بهترین فصل سال برای مبادرت به قی پیشگیرانه یا درمانی ( با شرایط و ضوابط خاص آن ) است، این امر برای کسانی که سهل القی باشند و در قی کردن دچار اذیت بسیار نشوند ، برای تنقیه بدن از اخلاط بد ، در تابستان مفید دانسته شده است . - بهترین لباس در تابستان ، لباس کتانی است زیرا سردترین لباس هاست و به بدن نمی چسبد . پوشیدن کرباس نرم نیزدر این فصل توصیه شده است . - سیر و سفر در گرمای تابستان بویژه در آفتاب نهی گشته است . - آسایش گزیدن و از گرما خود را پوشاندن و درزیرسایه و در خانه خنک نشستن از دیگر توصیه های حکما برای تابستان است. امیدوارم دست کم چند تن ازخوانندگان عزیز مجال داشته باشند تا از این توصیه واپسین به اندازه کافی بهره مند گردند ! منابع : – جرجانی ، سید اسماعیل(531-434 ه.ق.) . الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه. تصحیح و تحقیق دکتر حسن تاج بخش . تهران : موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران با همکاری فرهنگستان علوم. چاپ اول،1384 – جرجانی ، سید اسماعیل(531-434 ه.ق.) . ذخیره خوارزمشاهی . تصحیح و تحشیه دکتر محمد رضا محرری . تهران : فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران . چاپ اول، 1382 - عقیلی خراسانی شیرازی،محمد حسین . خلاصه الحکمه . تحقیق ، تصحیح و ویرایش اسماعیل ناظم . به سفارش موسسه مطالعات تاریخ پزشکی ، طب اسلامی و مکمل . قم : انتشارات اسماعیلیان . چاپ اول، 1385 - عقیلی خراسانی شیرازی،محمد حسین . مخزن الادویه . تهران : انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی . چاپ دوم ،1371

انجمن طب سنتي ايران

do0rsa
03-30-2012, 18:17
آیا «طب سنتی ایران»، طب «سنّتیِ» «ایران» است؟

پیشتر گفته شد که عبارت «طب سنتی... ایران» عبارتی غلط‌‌انداز و گمراه‌کننده است. بزرگ‌ترین نمایندگان طب ایرانی مانند ابن‌سینا، رازی، علی‌بن‌عباس مجوسی اهوازی، سیداسماعیل جرجانی و دیگر حکیمان ایرانی، دانش طبی خود را از سنت‌ها و آیین‌ها و باورهای مردم روزگار خود اخذ نکرده بودند. بیانات حکما در مبانی و پایه‌های نظری این طب، تدابیر پیشگیری از بیماری، سبب‌شناسی بیماری‌ها، نشانه‌شناسی بیماری‌ها، قوانین درمان، شیوه‌های گوناگون درمان، و دانش داروشناسی و داروسازی آنان، همه از سویی بنیاد و بنیانی فلسفی در «حکمت طبیعیات» داشت و از سوی دیگر به تجربة سامان‌مند دقیق و گسترده و مکرّر نیز آزموده شده بود. حتی اگر هیچ دلیل و شاهد متنی و تاریخی نداشتیم و همة «حکمت طبیعیات» قدیم به جز شاخه «طب» آن از میان رفته بود باز هم همین نوشتارهای به‌جامانده از حکما کافی بود تا از ساختار منسجم و منظم این دانش، و روش‌شناسی منطقی و باریک‌بینانه آن پی ببریم که آنان از سرچشمه آگاهی‌ای ناب و بسیط و غیر مقیّد به زمان و مکان خاص سیراب شده بودند و جوهر دریافت آنان از حیات نوع انسان، به عادات و رفتارهای جزئی افراد گوناگون انسانی و آداب و سنن آنان وابسته نبود...
با این حال ما هنوز این دانش را «طب سنتی» می‌نامیم و روا می‌داریم که هر سخن خام و ناروایی که از این عبارت به ذهن شنوندگان تداعی می‌شود با آن آمیخته گردد. آیا این نامگذاری در خور این میراث زنده و توانمند هست؟ و آیا به‌جا نیست که برای آن اهمیتی به اندازه اهمیت نامگذاری بر مؤسسه‌ای و شرکتی قایل باشیم؟ و به قدر طراحی لگویی برای کارخانه‌ای و کارگاهی در آن درنگ کنیم و تأمل بورزیم؟ کجای این طب، در شکل اصلی آن- «سنتی» است که ما به آن اقتضای درونی بگوییم و بنویسیم و بخوانیم: «طب سنتی ایران»! سنت را می توان به مفهوم «رنه گ...نون»ی آن نیز تصوّر کرد و با تفسیر وی و پیروانش در حلقۀ سنّت‌گرایان، به عبارت «طبّ سنتی ایران» نظر کرد؛ ولی نگارنده در این چند سال هرگز نه دیده و نه شنیده و نه خوانده است که کسی با این دیدگاه در بارۀ «طبّ سنّتی ایران» چیزی گفته یا نوشته باشد. خود این بنده، گاه برای آگاه شدن از نفوذ تعابیر این حلقه در میان پیشکسوتان و همراهان، در این باب به اشارتی چیزی گفته یا پرسشی کرده است، حاصل آن گفتن و پرسیدن، دریافت این نکته بوده که این برداشت از «سنّت» هنوز در این میان آشنا نیست. بنابراین فعلاً می توان از آن گذشت، و خوانندگان مشتاق را به کتاب ارجمند «سیطرۀ کمّیت و علایم آخرالزمان» نوشتۀ «رنه‌گنون» و ترجمۀ زنده‌یاد «علی‌محمّد کاردان» ارجاع داد. کاوش در باب تطبیق‌پذیری آن برداشت از سنّت با طبّ موسوم به «سنّتی» نتایجی دل انگیز و شیرین دارد که آن را به وقتی دیگر وامی گذارم... حال به سراغ نام دیگری می‌رویم که اگر چه کمتر به‌کار می‌رود ولی ظاهراً معتبرتر به نظر می‌رسد و این نگارنده نیز تا همین نزدیکی آن را گاه به‌کار می‌بُرد، ولی البته امروز دیگر بر آن رای نیست. برخی صاحبنظران و پیشکسوتان به این طبّ، «طبّ اخلاطی» می‌گویند. در زبان انگلیسی نیز معادل این عبارت یعنی Humoral Medicine به فراوانی استفاده می‌شود و از آن به عنوان کلیدواژه‌ای برای جستجوی اینترنتی می‌توان بهره برد. حُسن این عبارت آن است که به‌جای سوق دادن این دانش به‌سوی «سنّت» یا انتساب آن به یک منطقۀ جغرافیایی خاصّ به سراغ نقطه‌ای در فیزیوپاتولوژی این سیستم طبّی می‌رود و نام مکتب را با رجوع به آن نقطه برمی‌گزیند. امّا اشکال بزرگی در این نامگذاری هست که به گمان من آن را به‌کلّی نارسا می‌کند. ارجاع نام این مکتب به «اخلاط»، در واقع تقلیل گسترۀ پهناور آن در شناخت موجودیّت و ساختار و قوام بدن (امور طبیعیّه) است؛ همچنین این نام، با بزرگنمایی یک عامل در سبب‌شناسی (اسباب و علل) و پیشگیری و درمان بیماری‌ها (حفظ صحّت و معالجات)، آن را از مجموعۀ همۀ عوامل دیگر برتر و بیشتر جلوه می‌دهد، در حالی که واقعیت جز این است. به‌سادگی می‌توان این رویکرد به اخلاط را از جنس مغالطۀ «تقلیل کلّ به جزء» دانست. از این نامگذاریِ تقلیل‌گرایانه چنین برمی‌آید که اصل و محور این طبّ بر گرد «اخلاط» می‌گردد و تندرستی و بیماری منوط به تعادل یا عدم تعادل اخلاط است. این سخن فقط و فقط در «حدّ و جایگاه» خودش درست است ولی در تبیین کلّ این مکتب تحت «یک نام از امور طبیعیۀ بدنی» نادرست و ناروا است، زیرا بخش بزرگی از دیگر واقعیّات موجود در بدن را نادیده می‌گیرد. این واقعیات چه مادّه باشند (مانند ارکان، اعضا، ارواح) و چه صورت‌های غیرمادّی باشند (مزاج، قوا) و چه غایت ترکیب بدن (افعال)، در این نامگذاری، وامانده و بیکار نُموده می‌شوند. اگر همۀ وقایع داخل بدن با رویکرد خلطی قابل تبیین هستند آنگاه نقش مستقلّ «کیفیّات چهارگانه» در تندرستی و بیماری کجاست؟ و دانشی که به حفظ سلامت «اعضا»ی بدن می‌پردازد چه می‌شود؟ و بیماری‌های تفرّق اتصال ناشی از آسیب‌های خارجی یا عوامل داخلیِ غیرخلطی مانند «ریح» در کجا بیان می‌شوند؟ و بسیاری از بیماری‌های «سوءهیأت ترکیب» -که اخلاط هیچ نقشی، حتی غیرمستقیم در پیدایش آنها ندارند- به کدام اشارت نمایان می‌شوند؟ و «ارواح» و صحّت و مرض آنها در این نامگذاری چه جایی خواهند داشت؟ و رابطۀ امور نفسانی با تندرستی و بیماری در کجای این نامگذاری دیده می‌شود..؟ از این گذشته، مگر در بیان امور طبیعیۀ بدنی، تصریح و تأکید مشخّصی بر نقش «اخلاط» داریم تا به اتّکای آن، این طبّ را «طبّ اخلاطی» بنامیم؟ گویندۀ دیگری می‌تواند به همین سیاق و به حسب علاقۀ شخصی‌اش، این طبّ را «طبّ ارکانی» یا «طبّ مزاجی» یا «طبّ ارواحی» بنامد، ولی همۀ این نامگذاری‌ها ناعادلانه و نارسایند... درست مانند آنکه مثلاً آقایی به نام «کیارش کیانی» بر سر در شرکت خود تابلویی بیاویزد و بر روی آن چنین بنویسد: «شرکت برادران کیانی به‌جز کیوان و کامران و کیانوش و کاوه و کامبیز و کسری»! باز هم در این باره خواهم نوشت... نوشته دكتر انوشيرواني

انجمن طب سنتي ايران

do0rsa
03-30-2012, 18:37
فصل بهار و مزاج شناسي درطب سنتي

تقريبا همه ما بانزديک شدن به فصل بهار مشغله بيشتري پيدا مي کنيم و در اين شرايط به تغيير و تحولات بدن خود توجه چنداني نداريم. در حالي که بدن ما نيز به عنوان جزيي از طبيعت با تغيير فصل دستخوش تغييرات زيادي مي شود و همان طور که درختان بهاري از خواب زمستاني بيدار مي شوند و شکوفه مي زنند، در بدن ما نيز که فصل سرد زمستان را پشت سر گذاشته است ميزان سموم زياد مي شود.

علاوه بر انباشتگي سموم در بدن در ايام تعطيلات نوروزي افراد بدون توجه به وضعيت مزاجي و تغييرات بدن، پرخوري مي کنند که اين امر سلامت آن ها را به خطر مي اندازد. در طب سنتي براي شروع فصل بهار و اتخاذ رژيم غذايي مناسب و فعاليت بدني توصيه هاي مهم و اساسي شده است که در گفت وگو با يکي از متخصصان اين رشته، به بخشي از اين توصيه ها اشاره مي کنيم.
در طب سنتي شروع بهار با شکوفه زدن درختان همراه است و به همين دليل ممکن است زمان بهار طبي با بهار نجومي منطبق نباشد.
بهار نجومي از اولين روز فروردين شروع مي شود، در حالي که آغاز بهار طبي ممکن است چند روز ديرتر يا زودتر باشد. به عنوان مثال در هفته ها و روزهاي پاياني سال که هنوز فصل بهار فرا نرسيده است در بعضي از شهرهاي کشور، درختان شکوفه مي زند و به نوعي بهار آن ها شروع مي شود.
دکتر سيد محمود سيادتي، متخصص طب سنتي با بيان اين مطلب به خراسان مي افزايد: در طب سنتي مزاج بهار مانند مزاج جواني گرم و تر است. در اين فصل مزاج طبيعت از سردي وتري زمستان به گرمي و تري بهار تغيير مي کند که گرما را از خورشيد و تري را از بارندگي اين فصل تامين مي کند.
بهار در ميان فصول به فصل اعتدال شناخته شده است چنان که مزاج انسان وطبيعت در اعتدال قرار دارد. يعني مي توان گفت گرمي، سردي، خشکي و تري در حد اعتدال قرار دارد و با رشد و شکوفايي طبيعت در اين فصل بدن همه موجودات از جمله انسان اين رشد و شکوفايي يا به نوعي برانگيختگي طبيعت را تجربه مي کند.

دفع سموم و مواد زايد از بدن
وي با اشاره به اين که در فصل زمستان به دليل سرماي زياد منافذ پوستي بدن بسته مي شود و دفع مواد زايد کمتر است افزود: در اين فصل مردم براي دريافت انرژي بيشتر مواد غذايي پرکالري و مقوي بيشتري مصرف مي کنند.
مصرف اين مواد اگر چه انرژي زيادي توليد مي کند اما مواد زايد بيشتري نيز بر جاي مي گذارد که در بدن تجمع پيدا مي کند. با شروع فصل بهار همراه با برانگيختگي طبيعت و با توجه به انباشتگي و دفع نشدن سموم از بدن فضولات بدن انسان نيز آماده دفع مي شود. به همين منظور در طب سنتي به افراد سفارش مي شود که به دفع سموم و فضولات بدن خود توجه داشته باشند و يک سري دستورات غذايي را رعايت کنند.
از جمله اين موارد مي توان به کاهش مصرف غذاهاي پرکالري، پرادويه، غذاهاي تند، غذاهاي شيرين، غليظ و دير هضم اشاره کرد.
توصيه مي شود افراد در اين فصل از مواد پروتئيني و سرخ کردني کمتر استفاده کنند.
دکتر رضا ايلخاني توصيه هاي غذايي مرتبط با اين فصل را در سايت دانشگاه علوم اسلامي رضوي اين گونه خلاصه کرده است:
۱ - کم کردن غذاهاي مولد خون مانند غذاهاي گوشتي (انواع کباب و حليم)، شيريني (مانند شيره انگور، عسل و شکر سرخ)
۲ - کم کردن غذاهاي بامزاج گرم، تلخ و شور
۳ - استفاده از غذاهايي که از نظر کميت پرحجم اما کم انرژي است؛ مانند آش و سوپ که با سبزيجات و حبوبات با مواد داراي مزاج معتدل يا سرد(مانند ماش وعدس) تهيه شود.
آش آبغوره، آش تمرهندي، بوراني و آش دوغ مناسب است.
۴ - استفاده از شربت هايي با مزاج مايل به سرد مثل شربت زرشک، شربت آبغوره، شربت نارنج، شربت به، شربت سکنجبين.
۵ - پاک سازي بدن با روش مناسب مانند حجامت، فصد و...
۶ - انجام ورزش هاي معتدل که باعث تحليل مواد و فضولات و دفع آن ها از طريق ادرار و مدفوع مي شود.
۷ - استفاده از لباس پنبه اي مناسب
۸ - خواب در بهار به دليل غلبه و هيجان خون زياد مي شود که با روش مناسب بايد آن را تعديل کرد.

حجامت در فصل بهار
دکتر سيادتي افزود: يکي از توصيه هاي مهم طبي در فصل بهار به ويژه براي افراد بين ۲۶-۱۴ سال اين است که روش هايي اتخاذ کنند که باعث دفع سموم بدن در اين فصل شود.
اين افراد بهتر است در اوايل فصل بهار به خصوص نيمه اول فروردين حجامت، فصد يا تنقيه انجام دهند. وي افزود: حجامت بهترين کار براي دفع سموم در اين فصل است.
گفته مي شود حجامت انسان در فصل بهار مانند هرس کردن درختان باعث رشد مي شود.
وي با اشاره به يکي از اصول طب سنتي مبني بر «تقويت به عين» افزود: اين اصل به اين نکته اشاره دارد که هر مزاج از جمله جواني در صورت همخواني با مزاج فصل (بهار) تقويت مي شود يعني در اين فصل بدن افراد به ويژه نوجوانان و جوانان تقويت مي شود و به همين دليل است که بر اثر فعاليت سم زدايي بدن جوش (غرور جواني) در اين فصل شايع تر است و بيشتر ديده مي شود.

درمان حساسيت فصلي
وي با اشاره به اين که يکي از بيماري هاي فصل بهار حساسيت فصلي است که در طب جديد به (رينيت آلرژي) معروف است و درمان خاصي ندارد، افزود: تجربه نشان مي دهد که بهترين درمان براي افراد مبتلا به حساسيت در فصل بهار، حجامت است.

عود بعضي از بيماري ها در فصل بهار
وي با اشاره به اين که بعضي از بيماري ها در فصل بهار عود مي کند، گفت: بيماري هايي که مزاج گرم و تر دارد در فصل بهار وخيم تر مي شود.از اين بيماري ها مي توان به جوش، دمل و جراحت هاي پوستي اشاره کرد.
از آن جا که مزاج اين بيماري ها گرم و تر است در فصل بهار عود مي کند و افراد مبتلا به اين بيماري ها بيشتر از ديگران به حجامت نياز دارند.اما بيماري هاي ديگر مانند سرطان که مزاج سرد و خشک (سودا) دارد يا بيماري هاي مفصلي که به طور عمده مزاج سرد و تر دارد، در فصل بهار عود نمي کند.

نسيم بهاري
سيادتي نسيم بهار را باعث شکوفايي درختان مي داند و معتقد است همان طور که اين نسيم باعث شکوفايي طبيعت مي شود، براي سلامت بدن انسان نيز مفيد است. وي به شعري از مولوي استناد مي کند که مي گويد:
گفت پيغمبر(ص) به اصحاب کبار
تن مپوشانيد از باد بهار
اين بيت نيز حاکي از تاثير مثبت نسيم بهاري بر سلامت جسم و روح آدمي است.
بنابراين بهتر است افراد به خصوص در صبحگاه خود را در معرض نسيم بهاري قرار دهند و ورزش صبحگاهي را همراه با نفس هاي عميق انجام دهند تا اکسيژن کافي و هواي پاک بهاري در اختيار بدن قرار گيرد.

هفت سين سلامت
هفت سين ايراني شامل سيب، سبزه، سنجد، سرکه، سمنو، سماق، سنبله و سکه است که در کنار آن قرآن، ديوان حافظ، شاهنامه فردوسي، شمعدان، تخم مرغ، تنگ ماهي و... هم گذاشته مي شود. دکتر سيدمحمود سيادتي متخصص طب سنتي با بيان اين مطلب به خراسان مي افزايد: اغلب اشيا يا مواردي که در سفره هفت سين قرار مي گيرد، نماد رويش، زايش، برکت، ثروت و... است. چند نمونه از خوراکي هاي هفت سين در تغذيه اهميت خاص دارد. از جمله سرکه که انواع مختلف آن شامل سرکه انگور، خرما، انجير و... است. سرکه که به طور معمول همان سرکه انگور است، از نظر طب سنتي «مرکب القوا» به حساب مي آيد يعني باعث تقويت تمام اعضاي بدن مي شود. مزاج سرکه سرد و خشک است و خاصيت قابضي دارد و همراه مواد غذايي ديگر به سرعت در بدن نفوذ مي کند. يعني اگر همراه مواد ديگر مصرف شود، خاصيت مواد را به همه اندام ها مي رساند. سرکه مواد زايد را که در نقاط مختلف بدن قرار دارد، جدا و به خون وارد مي کند تا آماده دفن شود.سير؛ گرم و خشک است و خاصيت رقيق کننده و ضدعفوني کننده دارد. سير به دليل تندي قابليت نفوذ زيادي دارد و خلط هاي غليظ را آماده دفع مي کند. سير بسياري از بيماري هاي شايع مانند قند، چربي و... را کنترل مي کند. مصرف سير براي افراد بلغمي مزاج خوب است ولي مصرف آن به صفراوي مزاج ها به خصوص در فصل گرما توصيه نمي شود.سنجد؛ براي پوکي استخوان مفيد است و به استحکام استخوان کمک مي کند به خصوص در زندگي شهرنشيني که اين بيماري شيوع زيادي دارد.سيب؛ مصرف ناشتاي سيب توصيه شده است. سيب مقوي اندام هاي بدن به خصوص اندام هاي رئيسه مانند قلب، مغز و کبد است.سيب سريع هضم مي شود و مصرف ناشتاي آن ميزان چربي خون را کاهش مي دهد. فارس

do0rsa
03-30-2012, 19:05
دیابت با طب سنتی درمان‌پذیر است

خبرگزاری فارس: یک پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی گفت: در زمینه دیابت مطالعاتی انجام شده که نشان می‌دهد با تعادل مزاجی، این بیماری با طب سنتی قابل درمان است.
مهدی فهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» درباره اختلالات غدد، بروز آنها را کمتر دارای منشأ اختلالات جنسی دانست و اظهار داشت: بیشتر اختلالات غددی منشأ هیجانی دارد؛ این هیجانات باعث می‌شود که سیستم عصبی مختل شده و این اختلال در نهایت باعث عدم کارآیی سیستم ایمنی بدن شود.

وی افزود: اختلالات غدد، اختلالات روحی و روانی است که طی یک پروسه عصبی باعث می‌شود سیستم‌های ایمنی مختل شود همچنین قریب به اتفاق افرادی که به بیماری‌های غدد مبتلا می‌شوند از پزشک معالج می‌شنوند که دلیل بیماری آنها عصبی است اما اینکه این بیماری‌ها ریشه عصبی دارد، به چه معنا است، کسی نمی‌داند.

فهیمی تصریح کرد: امروزه در دنیا به این روند «سایکو نورو ایمونو اندوکرین» اطلاق می‌شود، در واقع دیابت نیز جزء این گروه است که با هیجانات بسیار سرد و گرم که شوک نامیده می‌شود، این اختلال به وجود می‌آید؛ این‌ شوک‌ها باعث می‌شوند که ولتاژهای الکتریسته در بدن تولید شوند که در این صورت هیجان مثبت یا منفی پیش می‌آید.

وی در تعریف هیجانات مثبت و منفی گفت: مثلاً در تنبیهات بجا، اگر بدن از این ولتاژها بهره مثبت بگیرد می‌تواند آن را در جنبه‌های مثبت به کار گیرد همچنین مرگ افراد و مسافرت با بعد زیاد که بدن نتواند آن را هضم کند، نیز باعث بروز شوک نابجا در بدن می‌شود و به همین دلیل هورمون‌های بدن مختل می‌شود.

این پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی، نام تیروئید در طب سنتی را "غم باد" عنوان و خاطرنشان کرد: شخصی که شب با غصه بخوابد گلویش باد می‌کند که این نشان از کاهش تیروئید دارد؛ قریب به اتفاق افرادی که دچار مشکل تیروئید هستند یک شوک منفی دریافت کرده‌اند؛ در طب سنتی شعار معروفی وجود دارد که می‌گوید «خنده بر هر درد بی‌درمان دواست».

وی تأکید کرد: این موضوع به آن معناست که وقتی شاد هستیم می‌توانیم جریان‌های منفی را از بدن دور کنیم؛ شاد بودن دلیل بر آن است که ما بتوانیم هیجانات خود را مهار کنیم که در این صورت تمام سیستم‌های درونی بدن به نحوه مطلوبی کار می‌کنند.‌

فهیمی در خصوص درمان دیابت با طب سنتی نیز بیان داشت: در کتاب قانون ابوعلی‌سینا مباحثی مطرح شده که اصلی‌ترین آن این نکته است که تمام امراض قابل درمان هستند و فقط مرگ است که چاره ندارد چرا که باب مذاکره با سلول همیشه باز است و سلول یا در حال حیات است یا ممات بنابراین در حال حیات قابل مذاکره و در حال ممات سلول پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: دیابت نیز که یک اعتصاب سلولی است در صورت مذاکره با سلول قابل درمان است؛ در همین زمینه مطالعاتی انجام شده که نشان می‌دهد با تعادل مزاجی، این بیماری با طب سنتی قابلیت درمان دارد.

do0rsa
03-30-2012, 19:25
درمان استمناء به روش طب سنتی

خود ارضایی متاسفانه به دلیل برخی از عوامل امروز جامعه ما ، گریبانگیر بسیاری از جوانان است.بعضی ها خجالت می کشند یا خلاف حیا می دانند که از درمان این بیماری صحبت کنند ؛ البته این نظرات اگر قالب شود پیامد های وحشتناکی از جمله بی دفاع ماندن جوانان نسبت به این بیماری که روانی هم هست و ندانستن خلاف شرع بودن آن خواهد داشت.


ما این جا به بررسی درمان آن از نظر طب سنتی خواهیم پرداخت. ذکر این نکته ضروری است که اصل در درمان این بیماری ، شناخت کافی از آن و پیامدهای آن است و نیاز به کار روان شناسی دارد. ریشه اصلی استمناء یا خود ارضایی، ریشه ذهنی است و به اعصاب و روان فرد بیمار مربوط می باشد. با توجه به این که تعدادی زیادی از افراد سایت ها، درخواست ارایه روشی جهت ترک عادت استمناء و درمان عوارض آن از جمله زود انزالی را داشتند، در ذیل نسخه ای از منابع طب سنتی در این خصوص ارایه می گردد تا ان شاء الله جهت جلوگیری از انجام این عمل و همچنین رفع علایم و عوارض حاصله، دستورات ذیل موثر واقع گردد: دم کرده شماره 1) مرزنجوش، سنبل الطیب، گل گاوزبان و بادرنج بویه به نسبت مساوی در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا کامل دم بکشد. دم کرده شماره 2) افتیمون را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به آرامی و خیلی آهسته به طور کامل دم بکشد. دم کرده شماره 3) استخدوس را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به طور کامل دم بکشد. طرز مصرف: الف) سه هفته اول: صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1) ب) هفته چهارم و پنجم: - صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1) - روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (2) ج) هفته ششم به بعد: - صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1) - روزی یک فنجان دم کرده شماره (2) - روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (3) با انجام دستور بند (ج) و مصرف سه دم کرده مربوطه، بعد از این که علایم بیماری کمتر شد، می توانید مصرف دم کرده ها را کمتر نمایید، ولی حداقل برای سه ماه این نسخه را انجام دهید. منبع: ravazadeh.com

do0rsa
03-30-2012, 19:28
طب سنتی / سم‌ زدايي از بدن با حمام زنجبيل

زنجبيل از جمله گياهان دارويي است كه علاوه بر آنكه به صورت خوراكي براي درمان بسياري از بيماري‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، عصاره، اسانس و روغن آن نيز تاثير زيادي در تسكين دردها، بهبود بيماري‌ها به ويژه بيماري‌هاي استخواني- مفصلي دارد. يكي از ويژگي‌هاي اين گياه دارويي كه شايد كمتر درباره آن صحبت شده باشد، خاصيت سم‌زدايي و پاكسازي بدن است.

درمانگران حمام كردن با ريشه گياه زنجبيل را يكي از بهترين شيوه‌ها براي از بين بردن آلودگي‌ها و انواع باكتري‌ها از بدن مي‌دانند. براي اين كار كافي است ريشه گياه زنجبيل را تهيه كرده و آن را درون آب نيمه ولرم وان رنده كنيد. زنجبيل به‌دليل طبع گرمي كه دارد باعث مي‌شود تا اين حمام موجب افزايش قوت و نيروي افراد شود.

پس از ريختن زنجبيل‌ها درون آب به مدت 20 دقيقه درون اين آب دراز بكشيد. اين كار موجب مي‌شود تا بسياري از سموم و اخلاط موذي و همينطور باكتري‌ها از بدن خارج شوند. اين حمام علاوه بر پاكسازي بدن تاثير زيادي در افزايش ميزان تحرك مفاصل به ويژه در افراد سالمند دارد. درمانگران طب سنتي براي افزايش ميزان پاكسازي و سم‌زدايي اين شيوه درماني مصرف جوشانده اين گياه را بعد از استحمام با ريشه اين گياه بسيار موثر مي‌دانند.

بهترين كار پس از حمام زنجبيل آن است كه در محيطي گرم قرار بگيريد و خود را درون پتو بپيچيد. اين كار كمك مي‌كند تا بخش زيادي از آلودگي‌ها، ميكروب‌ها و سموم از بدن به كمك تعريق دفع شود؛ ضمن آن‌كه اين شيوه بهترين روش براي دور كردن درد و تسكين دردهاي مفصلي و استخواني است.

برترین ها