انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
خوراک آر اس اس

  آخرین ارسالات انجمن•٠·˙ این انجمن بفروش می رسد کلیک کنید·˙


+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: Gps جی پی اس چیست؟

 1. Top | #1  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  عنوان کاربر
  Banned
  میانگین پست در روز
  0.86
  محل سکونت
  خ پردیس ک پردیس واحد شیطونها
  سن
  24
  نوشته ها
  1,428
  پسندیده
  710
  تشکر شده
  1,504
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض Gps جی پی اس چیست؟

  GPS چیست؟ سیستم مکان یاب جهانی ( Global Positioning System ) یک سیستم هدایت ( ناوبری ) ماهواره ای است و تنها سیستمی می باشد که امروزه قادر است، موقعیت دقیق شما را بر روی زمین در هر زمان، در هر مکان و در هر هوایی مشخص کند.
  خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پدید آورندگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است.
  دقت بالای این سیستم و جهانی بودن آن دلیل بر استفاده از این سیستم در علوم مختلف می باشد.
  روسها نیز سیستم مشابه GPS با نام GLONASS دارند که البته ازنظر کارآیی و توان عملیات در حال حاضر به پای سیستم GPS نمی رسد. البته گیرنده های مشترک GPS-GLONASS در حال حاضر در بازار ایران یافت می شوند. درضمن اتحادیه اروپا نیز در حال ساخت یک سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای با نام گالیله می باشد.
  به وسیله گیرنده های سیستم GPS می توان هم به روش مطلق و هم به روش نسبی تعیین موقعیت کرد و برای تعیین موقعیت در هر یک از دو روش فوق می توان از روش های ایستا ( Static ) ، متحرک ( Kinematics ) و نیمه متحرک ( Semi-Kinematics ) استفاده کرد.
  در روش مطلق، موقعیت نسبی نقطه نسبت به یک نقطه مختصات دار معلوم ( DELTA(X) ,DELTA(Y),DELTA(Z) ) بدست می آید. روش تعیین موقعیت نسبی به علت حذف خطاها سیستماتیک موجود در اندازه گیری های GPS از اهمیت خاص برخوردار است و برای انجام آن نیاز به دو گیرنده GPS می باشد.
  از روش تعیین موقعیت نسبی با GPS اکثراً در کارهای نقشه برداری و گسترش شبکه های ژئودزی استفاده می شود. دقت تعیین مختصات مطلق با سیستم GPS در حال حاضر در بهترین حالت 3 ± متر می باشد و دقت تعیین مختصات نسبی با این سیستم در حد میلیمتر می باشد.

  برخی از کاربردهای GPS در حمل و نقل ریلی عبارتند از:
  - ایجاد شبکه های دقیق نقشه برداری نقاط مبنا جهت تسریع در امور نقشه برداری زمینی.
  - کنترل تغییرات سازه های بزرگ از جمله پل، سد، تونل و ... بوسیله GPS های با دقت بالا.
  - بالیزاژ مسیر (نقشه برداری مقدماتی).
  - تهیه پروفیل طولی و عرضی مسیر بوسیله GPS های دقیق.
  - میخ کوبی مسیر.
  - شناسایی مسیر (با GPS های دستی ).
  - تعیین موقعیت و سرعت وسایل متحرک به صورت Real Time و تهیه گراف حرکت (Tracking).
  دستگاههای GPS به طور تقریباً دقیق میتواند موقعیت و سرعت حرکت را در هر لحظه مشخص کنند.

 2. 2 کاربر پست ღஜloveஜღ عزیز را پسندیده اند .

  ALI-TANHA (04-25-2012),ÐэlŁ aяαm (12-28-2012)

 3. محل تبليغات شما   ختم صلوات
   
 4. Top | #2  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  عنوان کاربر
  Banned
  میانگین پست در روز
  0.86
  محل سکونت
  خ پردیس ک پردیس واحد شیطونها
  سن
  24
  نوشته ها
  1,428
  پسندیده
  710
  تشکر شده
  1,504
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) یک وسیله موقعیت یابی دقیق می باشد که درسال 1973 توسط بخش دفاعی ایالت متحده گسترش یافت . دستگاه GPS در اصل برای کمک به سربازان و خودروهای نظامی ، هواپیماها و کشتی ها جهت تعیین دقیق موقعیت آنها در سراسر جهان طراحی شده بود ولی در دهه 1980 ایالت متحده آن را برای استفاده غیرنظامی در دسترس قرار داد.  سیستم GPS در هرنوع وضعیت آب و هوایی درسرتاسر جهان و بطور 24ساعت درطول شبانه روز قابل استفاده می باشد و هیچ گونه بهایی جهت نصب و هزینه اشتراک این سیستم اخذ نمی شود . امروزه ، استفاده از GPS هم در زمینه تجاری و هم درزمینه علمی گسترش یافته است.در زمینه تجاری،بعنوان وسیله موقعیت یابی در هواپیماها، خودروها ،کشتی ها و تقریباً تمام فعالیتهای تفریحی خارج از منزل مانند پیاده روی ،ماهیگیری و قایق سواری مورد استفاده قرار می گیرد . دستگاه GPSدرزمینه علمی نقش بسیار مهمی رادر علم زمین شناسی ایفامی کند.هواشناسان برای پیش بینی وضعیت آب وهوا، موقعیت اقلیمی جهان و زمین شناسان بعنوان یک روش بسیار دقیق نقشه برداری و مطالعات درزمینه زمین لرزه برای اندازه گیری حرکات تکتونیکی درطول مدت وبین زمین لرزه ها استفاده می نمایند.

  چگونگی عملکرد سیستم GPS

  ماهواره GPS در طول روز 2 بار در مدار بسیار دقیقی زمین را دور می زند و اطلاعات سیگنال را به زمین ارسال می نماید. سیستم موقعیت یاب جهانی از 3 قسمت مجزا تشکیل شده است.

  قسمت اول این سیستم از 24 ماهواره تشکیل شده که در فاصله 20,000 کیلومتری از سطح زمین در یک مدار مدور 24 ساعته درحال چرخش می باشند .این بدان معناست که برای هر ماهواره مدت زمان 12 ساعت لازم است تا مسیر دایره ای اطراف زمین را یک بار بطور کامل دور بزند.به منظور اطمینان یافتن ازاینکه این ماهواره هااز هر نقطه از سطح زمین قابل شناسایی باشند ،ماهواره ها به6 گروه 4 تایی تقسیم شده اند . به هر گروه یک روش خاص جهت پیروی اختصاص داده شده است که این سیستم ، 6حلقه مدور که کاملاً در اطراف زمین قرار گرفته اند ، بوجود آورده است.  این ماهواره ها ، سیگنال های رادیویی (شامل ا طلاعاتی درباره ماهواره) را به زمین می فرستند که با استفاده از گیرنده های زمینی GPS ، این سیگنال ها قابل شناسایی بوده و جهت تعیین موقعیت گیرنده (طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی ) استفاده می شود .سیگنال های رادیویی دردو فرکانس L-band مختلف فرستاده می شوند که L-band به طیف وسیعی از فرکانس ها بین392 تا 1550مگاهرتز مربوط می شود و درون هریک از سیگنال ها یک دنباله رمزی فرستاده شده است. بامقایسه دنباله دریافت شده با دنباله اصلی ، دانشمندان می توانندمدت زمان رسیدن هر سیگنال از ماهواره ای به زمین را تعیین نمایند. تأخیر در عملکردسیگنال های دریافتی ،در یادگیری در مورد یونوسفر و تروپوسفر، دو لایه جوی اطراف زمین مفیدمی باشد . همچنین سیگنال سوم که شامل داد ه هایی درموردموقعیت و وضعیت ماهواره می باشد ، از ماهواره به گیرنده ها فرستاده می شود.  قسمت دوم GPS ایستگاه زمینی می باشدکه از یک گیرنده و آنتن تشکیل شده و ماننددیگر وسایل ارتباطی ، اطلاعات را به مراکز اطلاعاتی منتقل می نماید . عملکرد آنتن هدایتی در هر قسمت شبیه عملکرد آنتن رادیو ماشین می باشدکه سیگنال های ماهواره ای را دریافت وبعنوان جریان های الکتریکی به گیرنده های آن قسمت منتقل می کند.سپس گیرنده سیگنالها رابه کانالهای مختلفی که جهت ماهواره ای خاص وبرای مدت زمان مشخصی اختصاص یافته اند،مجزامی نماید. هنگامیکه سیگنال هاجدا شدندگیرنده هامی توانند آنها رارمزگشایی نموده وبه فرکانسهای جداگانه تقسیم بندی نمایند. با استفاده ازاین اطلاعات ، گیرنده یک موقعیت کلی برای آنتن (طول ،عرض و ارتفاع جغرافیایی ) بوجود می آورد. سپس داده های جمع آوری شده توسط گیرنده ، مجدداً بوسیله دانشمندان جهت تعیین امور مختلف (شامل در نظر گرفتن یک موقعیت نصب دیگر برای آنتن با دقت عمل بیشتر) ،پردازش می شوند.

  قسمت سوم سیستم، مرکز داده ها است که نقش آن دو برابر می باشد و هردو ایستگاه های GPS جهانی را کنترل و حفاظت نموده و ازسیستم های کامپیوتری خودکار برای بازیابی و تجزیه و تحلیل کردن داده ها ازگیرنده های ایستگاه ها استفاده می کند. پس از پردازش ، داده ها همراه با داده های خام اولیه، دردسترس دانشمندان در سراسر جهان، برای استفاده در انواع برنامه های کاربردی قرارمی گیرد . ازآنجا که قسمتهای GPS تحت نظارت نهادهای مختلفی در سراسر جهان ساخته شده ، مراکز داده های بسیاری در نقاط مختلف قرار گرفته است.

  سیستم ماهواره ای GPS

  بخش فضایی GPS از 24 ماهواره تشکیل شده است که در حدود 12,000 مایل از سطح زمین در حال گردش هستند. این ماهواره ها دائماً در حال حرکت بوده و در کمتر از 24 ساعت دو مدار کامل می سازند و با سرعت در حدود 6,000 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند.

  منبع تأمین کننده انرژی ماهواره های GPS انرژی خورشیدی می باشدکهدرصورت بروزخورشید گرفتگی جزئی (هنگامی که هیچ انرژی خورشیدی وجود ندارد) از پردازنده باتری های پشتیبان استفاده می نماید . بر روی هرماهواره بوستر راکت های کوچک، آنها را درمسیر صحیح حرکت قرار می دهد.


  برخی حقایق جالب دیگر در مورد ماهواره های GPS  ( وزارت دفاع ایالت متحده همچنین اصطلاح NAVSTAR را برای GPS اعلام کرد)


  • اولین ماهواره GPS در سال 1970 به فضا پرتاب شد.
  • صورت فلکی کامل متشکل از 24 ماهواره در سال 1994 به دست آمد.
  • عمر مفید هر ماهواره 10 سال می باشد وپس از آن کم کم از مدار خارج می شوند. برای جایگزینی ، ماهواره های جدید ساخته شده بطور دائم به فضا فرستاده می شوند .
  • وزن یک ماهواره GPS در حدود 2,000 پوند و در حدود 17 فوت با گستره پانل خورشیدی فاصله دارد.
  • قدرت فرستنده تنها50 وات یا کمتر می باشد.  کاربرد های gps:

  بطوركلی ازمهمترین زمینه های كاربد GPS می توان به مواردزیر اشاه كرد.
  الف – درزمینه های نظامی
  1- كاربردهوایی : ازهدایت موشك ها تا تمام هواپیماهای جنگنده و بمب افكن , هلی كوپتر .موشك كروز , چتر بازی و پروازهای نظامی و ....
  2- كاربرد های دریایی: زیردریایی , كشتی و تمام انواع قایق ها ودریانوردی نظامی .
  3- كابردهای زمینی : مكان توپخانه ها, ناوبری خودروها , هدایت پیاده نظام , سیستم موشك زمین به زمین , شناخت نوع وجنس خاك .
  ب: كاربرد های نقشه برداری :
  از GPS به طریق مختلف درنقشه برداری می توان استفاده كرد .مهمترین كاربردهای GPS درنقشه برداری عبارتنداز :
  1) نقشه برداری هیدرو گرافیك .
  2) نقشه برداری سینما تیكی خیلی دقیق برروی زمین .
  3) فتو گرامتری بدون كنترل زمینی
  4) انبوه سازی شبكه ژئو دتیك
  5) نقشه برداری كارامتری
  6) فتو گرامتری بصورت REAL .TIME

  ج: كاربردهای تجاری :
  1)ناوبری هوایی : دردهه هشتاد , چهل سال پس از كنوانسیون شیكاگو كه منجر به تأسیس سازمان بین المللی هواپیماهای كشوری ایكائو گردید نگرانی جامعه هواپیمایی ازمحدودیتهای سیستم های ناوبری موجود به طور روزافزونی افزایش یافت .
  پیش بینی های به عمل آمده نیز نشان دهنده رشدسریع مسافرت های هوایی تاسال 2001 خصوصاً درمناطقی مانند آسیا , اقیانوسه بودتعداد 18 میلیارد مسافر وبیش از 10000هواپیما ی درحال تردد درهرلحظه این نگرانی را تایید می نمود .لذا پیشنهاد شد كه ازتكنولوژی ماهواره برای مبادله صوتی وداده های موردنیاز با خطوط ارتباطی مستقیم از هواپیمابه ماهواره وازآن طریق به كنترل ترافیك هوایی استفاده شود. دراین حالت محدودیت دید مستقیم درسیستم های (17) VHF و كیفیت درسیستم های (18) HF وجودندارد بعلاوه دریك مجموعه واحد می توان بصورت همزمان داده های ضروری هواپیما مانند مشخصات پرواز, ارتفاع , سرعت و جهت را نیز به كنترلر مراقب پرواز اطلاع داد واز این طریق خطای انتقال صحیح اطلاعات ناشی از عوامل انسانی دروقوع سوانح را به كلی ازبین برد.
  امروزه تئوری پرواز آزاد انقلابی درصنعت حمل ونقل هوایی بوجود آورده است درپرواز های آزاد با توجه به قابلیت انعطاف سیستم های ناوبری ونظارت می توان به جای استفاده ازمسیرهای ثابت هوایی آنها را بصورت كاملاً دینامیكی بهینه نمود این ایده جالب بهره برداری بسیارموثر ازفضا را دارد .بنابراین امروزه شركت های بزرگ هواپیما سازی مشغول نصب سیستمهای GPS برروی هواپیما ها می باشند .
  2- ناوبری دریایی : درناوبری دریایی برای تعیین مسیر , نقاط مبداء ومقصد وغیره از GPS می توان بهره گرفت .
  د: كاربردهای همگانی :

  سیستم موقعیت یاب GPS كاربرهای همگانی نیز دارد كه ازمهمترین این كاربردها می توان به موارد زیراشاره كرد.
  1- حركت درفضای باز: حركت درمناطقی كه راههای چندان مناسبی ندارد یا به كلی فاقد راه است .گیرنده GPS بسیارارزشمند خواهدبود.
  2- ماهیگیری
  3- پروازبا گلایدر .
  4- استفاده حرفه ای درعملیات زمینی
  5- اسكی , كوهنوردی
  6- قایقرانی
  7- عملیات جستجو و نجات
  8- حركت اتومبیل درجاده
  9- مسابقات اتومبیل رانی رالی

  البته كاربرهای GPS روزبه روز بیشتروبیشتر می شود ونیزنباید این نكته را ازنظر دورداشت كه این سیستم با تمام مزایای خودممكن است دچار اختلال گردد ویا گیرنده ای كه دردست شماست دچارخرابی گردد .پس بایدروشهای موقعیت یابی كلاسیك را كه كار با قطب نما ونقشه است ازیادنبرد واول این روش را یادگرفت وبعدبسراغ GPS رفت تا درمواقع نیازدچار وابستگی به سیستم موقعیت یابی جهانی نباشیم .
  البته مطالب گفته شده دراین مقاله بطور كامل تمام جزئیات را موردبررسی قرار نداده .زیرا بسیاری ازموارد مسائل فنی ویا محرمانه سیستم می باشد كه كمتر دردسترس افرادعادی می باشد و نیز بررسی آن نیاز به دانستن بساری ازروابط پیچیده فیزیك و.... دارد.

 5. کاربر مقابل پست ღஜloveஜღ عزیز را پسندیده است:

  ALI-TANHA (04-25-2012)

 6. Top | #3  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  عنوان کاربر
  مســــــافر خـــــــدا...
  میانگین پست در روز
  21.30
  محل سکونت
  در اعماق زمین
  نوشته ها
  43,105
  پسندیده
  22,625
  تشکر شده
  49,667
  میزان امتیاز
  598

  پیش فرض


  GPS یا سیستم مکان یابی جهانی ،یک سیستم ناوگانی ماهواره است که از شبکه ای با 24 ماهواره ساخته شد و بوسیله ی سازمان دفاع آمریکا در مدار قرار گرفت. در ابتدا GPS برای مصارف نظامی به کار گرفته می شد اما در 1980 ، دولت آمریکا این سیستم را برای استفاده های شخصی در نظر گرفت.GPS درهر شرایط آب و هوایی و در هر جای دنیا ،در 24 ساعت شبانه روز قابل دسترسی است و هیچ حق اشتراک یا هزینه ای برای استفاده از GPS وجود ندارد.
  GPS چگونه کار می کند؟

  ماهواره های GPS در یک مدار معین، زمین را دو بار در روز دور می زنند و سیگنال های اطلاعاتی را به زمین ارسال می کنند. دریافت کننده GPS این اطلاعات را گرفته و برای محاسبه مکان دقیق کاربر از روش های هندسی استفاده می کند. در اصل دریافت کننده ی GPS زمان ارسال سیگنال از ماهواره را با زمان دریافت سیگنال مقایسه می کند. اختلاف زمان بازگو کننده ی میزان فاصله ی ماهواره از دریافت کننده ی GPS است. با اندازه گیری فاصله، از تعدادی چند از ماهواره ها ،دریافت کننده می تواند مکان کاربر را مشخص کرده و آن را روی نقشه ی الکترونیکی واحد نمایان کند.

  یک دریافت کننده ی GPS با سیگنال هایی که از حداکثر سه ماهواره دریافت می کند، می تواند مسیر حرکت و مختصات دو بعدی (طول و عرض) مکان را محاسبه کند. با در نظر گرفتن چهار یا بیشتر ماهواره ، دریافت کننده می تواند مختصات سه بعدی (طول،عرض،ارتفاع) مکان کاربر را مشخص کند. زمانی که مکان کاربر مشخص شد ، GPS می تواند سایر اطلاعات نظیر:سرعت،مسیر،فاصله ی پیموده شده،فاصله تا مقصد،زمان طلوع و غروب خورشید و ... را محاسبه کند.

  دقت GPS تا چه حد است؟

  امروزه دریافت کننده های GPS دارای دقت بی نهایت بالایی هستند و این امر را مدیون طرح کانال چند گانه موازی هستیم. دریافت کننده های کانال 12 موازی گارمین به محض روشن شدن سرعت بالایی در برقراری رابطه با ماهواره دارد و این ارتباط به طور مستمر بر قرار است و حتی درختان انبوه و آسمان خراش های بلند مانع برقراری ارتباط نمی شوند.کارخانه های اتمسفریک و دیگر چشمه های ایجاد خطا، روی دقت دریافت کننده ی GPS تاثیر می گذلرند. دریافت کننده های GPS گارمین دارای میانگین دقت 15 متر می با شند.دریافت کننده های GPS گارمین با قابلیت سیستم افزایش عرض ناحیه دقت را با میانگین کمتر از 3 متر بهبود می بخشد. هیچ لوازم یدکی و یا حق الزحمه ای برای استفاده از سیستم افزایش عرض ناحیه احتیاج نیست.کاربران می توانند دقت را با کمک GPS تفاضلی بهتر کنند. به این صورت که سیگنال های GPS را تقویت می کند و به میانگین 3تا 5 متر می رساند.گارد ساحلی آمریکا اغلب از سرویس تقویت کننده GPS تفاضلی استفاده می کند. این سیستم شامل شبکه ای از برج ها می باشد که سیگنال های GPS را دریافت کرده و سیگنالی تقویت شده به وسیله ی فرستنده های رادیویی ارسال می کنند. به منظور دریافت سیگنال های تقویت شده کاربران علاوه بر GPS به یک آنتن و دریافت کننده علایم گوناگون نیاز دارند.
  سیستم ماهواره ای GPS :

  24 ماهواره که بخش فضایی GPS را شامل می شوند در مداری با فاصله ی 12 هزار مایل از زمین قرار دارند. آنها پیوسته در حال حرکت بوده و در کمتر از 24 ساعت دو دور کامل می زنند. این ماهواره ها با سرعت تقریبی 7 هزار مایل در ساعت حرکت می کنند.

  ماهواره های GPS به کمک انرژی خورشید کار می کنند. در زمان خورشید گرفتگی و زمانی که این انرژی وجود ندارد، آنها با بهره گیری از باطری های پشتیبان به کار خود ادامه می دهند.علاوه بر این، راکت های تقویت کننده ی کوچک به کمک ماهواره آمده و آن را در مسیر اصلی خود قرار می دهند.

  در اینجا به حقایق جالبی در مورد ماهواره های GPS اشاره می کنیم:(البته ناو استار نامی است که سازمان دفاع آمریکا برای GPS انتخاب کرد.)

  اولین ماهواره ی GPS در سال 1978 به سوی مدار خود روانه شد.
  تمام 24 ماهواره در سال 1994 به راه افتادند.
  کارایی هر ماهواره حدود 10 سال است و جایگزین ها دائما در حال ساخته شدن و قرار گرفتن در مدار خود می باشد.
  وزن یک ماهواره GPS در حدود دو هزار پند ( 907 کیلوگرم) است و زمانی که صفحات خورشیدی آن باز می شود در حدود 17 فوت (8.18 متر) عرض دارد.
  قدرت فرستنده ها تنها50 وات یا کمتر است.

  سیگنال چیست؟

  ماهواره های GPS دو سیگنال رادیویی کوتاه و قوی L1 و L2 را ارسال می کنند. GPS های شخصی L1 را با فرکانس 1575.42 مگا هرتز روی باند UHF دریافت می کنند. این سیگنال ها از میان ابر و گاز و پلاستیک عبور می کند اما از میان جامدات ، ساختمان ها و کوه ها نمی تواند عبور کند.یک سیگنال GPS شامل سه بیت اطلاعات متفاوت است: یک کد تصادفی کاذب، اطلاعات زود گذر(یک روزه) و اطلاعات سالیانه.

  کد تصادفی کاذب به سادگی یک کد ID است که ماهواره ای را که در حال ارسال اطلاعات می باشد را مشخص می کند. شما می توانید این عدد(کد) را هنگامی روی صفحه ماهواره واحد GPS گارمین خود ببینید که آن مشخص می کند کدام یک از ماهواره ها در حال دریافت کردن آن است.

  اطلاعات زود گذر(یک روزه): مکانی را که هر ماهواره GPS در هر ساعتی باید داشته باشد را به دریافت کننده ی GPS نشان می دهد.این اطلاعات ارسال شده توسط هر ماهواره ، اطلاعات مداری مربوط به آن ماهواره و سایر ماهواره های واقع در سیستم را نشان می دهد.

  اطلاعات سالیانه که به وسیله هر ماهواره به طور پیوسته ارسال می شود شامل اطلاعات مهمی در رابطه با وضع ماهواره (سالم یا خراب بودن)، زمان و اطلاعات رایج است. این بخش از سیگنال برای مشخص کردن مکان بسیار ضروری است.

  چشمه هایی که بر سیگنال های GPS‌ تاثیر گذاشته و باعث فاسد شدن (از بین رفتن) آنها شده و در نتیجه روی دقت و صحت اطلاعات تاثیر گذار است به قرار زیر می باشد:

  تاخیرات تروپوسفر (پایین ترین بخش اتمسفر) و یونسفر (یون کره): سیگنال های ماهواره ای به هنگام عبور از اتمسفر کند می شوند. سیستم GPS از مدلی ساختگی استفاده می کند تا میانگین تاخیر را محاسبه و هر چند به طور جزیی این نوع خطا را اصلاح کند.
  سیگنال های چند گانه:زمانی رخ می دهد که سیگنال های GPS قبل از رسیدن به دریافت کننده توسط ساختمان های بلند یا سطوح سنگی بزرگ، منعکس می شوند که این خود باعث افزایش زمان سفر و در نتیجه ایجاد خطا می گردد.
  خطاهای زمانی دریافت کننده: ساعت یک دریافت کننده همانند ساعت های اتمی ماهواره های GPS دقیق نیست بنابراین خطای زیادی از لحاظ وقت و زمان ممکن است پیش آید.
  خطاهای مداری : اطلاعات یک روزه ممکن است که مکان نادرستی از ماهواره را گزارش دهد که باعث ایجاد خطا می شود.
  تعدادی از ماهواره های قابل رویت ،ساختمان ها، ترن،موانع الکترونیکی و حتی بعضی اوقات درختان انبوه می توانند سدی در برابر سیگنال ها شوند که منجر به ایجاد خطا شده و یا مکان یابی غیر ممکن می گردد.
  هندسه ماهواره ها: اشاره به موقعیت نسبی ماهواره ها در هر زمانی دارد. یک مثال که در مورد هندسه ماهواره ها وجود دارد زمانی است که ماهواره ها در زاویه های عریض در ارتباط با هم قرار دارند. زمانی که ماهواره ها روی یک خط و یا گروهی کوچک قرار دارند هندسه ضعیفی را ایجاد می کنند.
  فساد عمدی سیگنال ماهواره: قابلیت استفاده از ماهواره های برگزیده (که به مخفف SA گفته می شود) که یک فساد عمدی در سیگنال ها است ، زمانی به وسیله ی سازمان دفاع آمریکا وضع شد. SA برای این در نظر گرفته شده است تا دشمن نظامی نتواند سیگنال های فوق العاده دقیق GPS استفاده کند.دولت آمریکا SA را در ماه مه 2000 قطع کرد تا دقت دریافت کننده های GPS های شخصی را افزایش دهد[لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.]

  هدی قادری و ملیحه معطری - گروه ترجمه پارس
  منبع : GARMIN
  دیگه هیچ امیدی به برگشتنم نیست

  اینو من نمیگم خم جاده میگه ...
 7. کاربر مقابل پست پوریا عزیز را پسندیده است:

  ÐэlŁ aяαm (12-28-2012)

 8. Top | #4  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  عنوان کاربر
  بعد علی یه مرده; بـــابـــام
  میانگین پست در روز
  4.26
  محل سکونت
  ایران پاک...خاک اجدادم
  نوشته ها
  6,135
  پسندیده
  6,820
  تشکر شده
  5,439
  میزان امتیاز
  64

  پیش فرض

  یعنی سیستم موقعیت یاب جهانی این سیستم تشکیل شده است از یک شبکه ۲۴ ماهواره ای در مدار زمین که توسط وزارت دفاع دولت آمریکا پشتیبانی میشود.
  هـدف اصـلی و اولـیـه از طـراحـی GPS ، اهـداف نـظامـی بـوده امـا از ســال ۱۹۸۰ به بـعــد بـرای اسـتـفاده های غــیر نـــــظامی نیز در دسترس قرار گرفت.
  GPS در تمام شرایط بصورت ۲۴ ساعت در شبانه روز و در تمام دنیا قابل استفاده می باشد . و هیچ گونه بهائی بابت این خدمات اخذ نمی شود.
  GPS چطور کارمی کند ؟
  ماهواره های GPS هر روز دوبار در یک مدار دقیق دور زمین میگردند و سیگنال های حاوی اطلاعات را به زمین می فرستند.
  GPS براساس زمان مقایسه زمان ارسال و دریافت سیگنال توسط یک ماهواره کار می کند . اختلاف زمان مشخص می کند که گیرندة GPS چقدر از ماهواره دور است . حال با انداره گیری مسافت از چند ماهواره گیرندة GPS میتواند موقعیت کاربر را مشخص نموده حتی روی نقشه الکترو نیکی نمایش دهد.
  یک گیرندة GPS بایستی حداقل سیگنالهای ۳ ماهواره را برای تعیین دقیق ۲ موقعیت (طول و عرض جغرافیایی ) یک شیء دریافت نماید و سیگنالهای ۴ ماهواره یا بیشتر میتواند ۳ موقعیت (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع ) را نشان دهد.
  هم چنین ازGPS میتوان برای اندازه گیری سرعت ، جهت یابی ، جستجو ، مسافرت طولانی ،‌رفتن به مقصد ، زمان طول و مغرب خورشید و غیره نیز استفاده کرد .
  سیستم ماهواره ای GPS:
  24 مارهواره در بخش های مختلف فضای زمین در مداری خاص با فاصله حدود ۱۲۰۰۰ مایلی بالای سر ما قرار گرفته است.
  آنها با یک سرعت ثابت در حرکتند و در هر ۲۴ ساعت دوبار دور زمین را با سرعتی معادل ۷۰۰۰ مایل در ساعت می گردند.
  ماهواره های GPS توسط انرژی خورشید تغذیه میشوند آنها مجهز به باطریهای قابل شارژ اتوماتیک برای زمانهای بارندگی یا خورشید گرفتگی می باشند.
  yocket booster های کوچک روی هر ماهواره آنها را دریک مسیر پروازی صحیح نگهداری می کنند.
  از ماهواره های GPS بیشتر بدانید:
  - اولین ماهواره GPS در سال ۱۹۷۸ با موفقیت به فضا پرتاب شد.
  - درسال ۱۹۹۴ تمامی ۲۴ ماهواره در مدار زمین قرار گرفت.
  - هر ماهواره برای ۱۰ سال مأموریت ساخته میشود و پس از طی این زمان حتماً بایستی ماهواره دیگر جایگزین گردد.
  - وزن یک ماهواره GPS حدود ۲۰۰۰ پوند (معادل ۹۰۷ کیلو گرم ) با ۱۷ فوت عرض (۱۸/۵متر).
  - قدرت انتقال آنها هم ۵۰ وات یا کمتر می باشد .
  چگونه میتوان یک GPS تهیه نمود ؟
  چنانچه قصد خرید GPS را برای اولین بار دارید ما به شما اطلاعات مهمی را که چه محصولاتی موجود بوده و مناسب کاربری در GPSS میباشند را نشان می دهیم.
  در حقیقت دستگاه GPS با قیمت مناسب پیشنهادی ما Garmin Etrex با کابل می باشد که قیمت آن کمتر از ۱۰۰ دلار آمریکاست اگر شما ساکن USA باشید و نهایت ۳۰۰ دلار آمریکا برای کشورهایی که عوارض بالایی دارند باشد ، در انگلیس نیز شما بایستی ۱۱۰ دلار آمریکا بابت دستگاه GPSو ۲۵ دلار نیز بابت کابل آن بپردازید.
  یک GPS دستی ارزان قیمت بدون هیچگونه نیاز به LaptaP و با یک قیمت معقول قابلیتهای زیادی دارد.
  هیچ بهایی بابت استفاده از خدمات GPS نبایستی توسط شما پرداخته شود . خدمات GPS توسط دولت آمریکا آماده شده و کاملاً مجانی می باشد هم چنین دریافت اطلاعات توسط گوشی موبایل نیز ممکن میباشد.
  دسته بندی دستگاههای GPS:
  بطور کلی یک GPS را میتوان از یکی از ۳ گروه ذیل دانست.
  GPS MOUSE : هیچ صفحه یا دکمه ای ندارد اما توسط یکpc Laptop با نرم افزار مربوطه قابل استفادة سرویس GPSS می باشد.
  دستگاههای این گروه مانند:
  Garmin GPS 35
  Delorme یا Rand Macnalley ( باقیمت های پایینتر)
  قیمت این GPS ها حدود ۷۵ تا ۱۵۰ دلار آمریکا متغیر می باشد. ولی فراموش نکنید که این نوع GPS ها حتماً به Laptop pc نیاز دارند.
  Hand-Held GPS: این نوع دستگاهها می توانند بصورت سیار مورد استفاده قرار گیرند آنها خودشان یک‌صفحه کوچک جهت نمایش اطلاعات و چند دکمه دارند و در شکل ها و ترکیب های مختلفی عرضه می‌شوند و هیچگونه نیازی بهLaptop ندارند. که بطور مثال میتوان مدل‌های با قیمت پائین Garmin شبیه Etrex, GPS12*l , GPS12 یا مدل های ۳۱۵, ۳۱۰ ازMagellan را نام برد. تعدادی از اینها یک رابط NMEA و یک کابل رابط دارند قیمت با کابل ممکن است حدود ۲۱۰ دلار به بالا باشد و ممکن است بعضی از کشورها ارزانتر هم موجود باشد.
  یک GPS دستی ارزان قیمت با یک کابل رابط برای انتخاب و آغاز کار با GPS مناسب میباشد, حتی برای سرگرمی یا کار یا آشنایی شما با طرز کار و خدمات GPS.
  High-End GPS products: این دستگاهها شامل یک صفحه نمایشگر بزرگتر و تعدادی نقشه میباشند و در بعضی از آنها شما بایستی مبلغ بیشتری جهت نقشه ها بپردازید.
  قیمت این دستگاهها ممکن است بسته به نوع محصول بالاتر از ۱۵۰۰ دلار آمریکا باشد که نمونه هایی از آن مانند Blaupunkt PhihPs و Alpine میباشد.
  چه نوع GPS هایی مردم خریداری نموده اند ؟
  در اینجا یک نمودار فروش انواع GPS در سال ۲۰۰۴ , ۲۰۰۰ آورده شده است .
  این آمار براساس اطلاعات ۱۰۰ مرکز خدمات فروش دستگاههای GPS میباشد .
  این تحقیق کوچکی است ولی می تواند نشانگر خوبی از آمار فروش باشد . نشان میدهد چطور مدل های Garmin بر تسلط خود بر انواع دیگر ادامه می دهد .
  البته به کمک GPS های دستی Etrex .
  این آمار هم چنین صعود تعدادی محصولات GPS Mouse شیبه Lassen Axiom Pharos , Holux , Haicom , Deluo و غیره.همراه با Delorme (Rockwell) .Rand Mcnalley(talon/NaVman) و , Pioneered در آمریکا را نشان می دهد.
  دیگر انواع GPS شامل: Eagle , Lowrance , Furuno , San jose , Silva , Smile , Trimble , Motorola.
  کجا می توانیم یک GPS تهیه کنیم ؟
  امروزه سریعترین روش برای پیدا کردن یک عرضه کننده GPS می تواند از طریق موتور جستجوگر Altavista باشد با نوشتن کلمه “ gps” در محل جستجوی این سایت.
  اما اگر نتوانستید یک توزیع کننده GPS در کشورتان پیدا کنید سعی کنید به یکی از لیست های ذیل که توزیع کننده های جهانی GPS میباشند ارتباط برقرار نمائید . آنها ممکن است از طریق email مشکل شما را حل نمایند یا اینکه کسی شما را در خصوص مشکلتان کمک نماید .
  اگر شما سایت GPSS Links pages را ببینید شما یک طیف وسیعی از انواع GPS و مدل های آنرا که قابل کار با GPS میباشد را خواهید پیدا کرد . که اکثر آنها از نوع Garmin‌ میباشد.
  خبرگزاری موج - سیستم مکان یاب جهانی (Global Positioning Systems) یا GPS یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره ای است که از شبکه ای با ۲۴ ماهواره ساخته شده است.
  به گزارش موج ، این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده است . این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده ی همگانی از آن آزاد و آغاز شد.
  خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره ی زمین در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پدید آوردنگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن کاملا رایگان میباشد.
  GPS چگونه کار می کند؟
  ماهواره های این سیستم، در مداراتی دقیق هر روز ۲ بار بدور زمین می گردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره می کنند. گیرنده های GPS این اطلاعات را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را روی کره ی زمین محاسبه می کنند.
  در واقع گیرنده زمان فرستاده سیگنال توسط ماهواره را با زمان دریافت آن مقایسه می کند. از اختلاف این دو زمان فاصله گیرنده از ماهواره تعیین می گردد. حال این عمل را با داده های دریافتی از چند ماهواره دیگر تکرار می کند و بدین ترتیب محل دقیق گیرنده را با اختلافی ناچیز در میبابد.
  گیرنده به دریافت اطلاعات همزمان از حداقل ۳ ماهواره برای محاسبه ۲ بعدی و یافتن طول و عرض جغرافیایی، و همچنین دریافت اطلاعات حداقل ۴ ماهواره برای یافتن مختصات سه بعدی نیازمند است.
  با ادامه ی دریافت اطلاعات از ماهواره ها گیرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت، مسیرپیموده شده، فواصل طی شده، فاصله باقی مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشید و بسیاری اطاعات مفید دیگر می نماید.
  ماهواره های سیستم
  ۲۴ ماهواره ی GPS در مدارهایی بفاصله ۳۶۶۰۰ کیلومتری از سطح دریا گردش می کنند. هر ماهواره دقیقا طی ۱۲ ساعت با سرعت ۱۱ هزار کیلومتر بر ساعت یک دور کامل بدور زمین می گردد.
  این ماهواره ها نیروی خود را از خورشید تامین می کنند ولی باتری هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه ی زمین حرکت می کنند بهمراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره ها را در مسیر درست نگاه می دارند. به این ماهواره ها NAVSTAR نیز گفته می شود.
  در اینجا به برخی مشخصه های جالب این سیستم اشاره می کنیم:
  • اولین ماهواره GPS در سال ۱۹۷۸ در مدار زمین قرار گرفت.
  • در سال ۱۹۹۴ شبکه ۲۴ عددی NAVSTAR تکمیل شد.
  • عمر هر ماهواره حدود ۱۰ سال است که پس از آن جایگزین می گردد.
  • هر ماهواره حدود ۲۰۰۰ پاوند وزن دارد و درازای باتری های خورشیدی آن ۵.۵ متر است.
  • انرژی مصرفی هر ماهواره، کمتر از ۵۰ وات میباشد.
  گیرنده ی GPS
  بسته به نوع مصرف و بودجه می توانید از گستره ی زیادی از گیرنده های GPS بهره ببرید. همچنین، باید از در دسترس بودن نقشه ی مناسب و بروز (up-to-date) برای منطقه ی مورد استفاده تان، اطمینان حاصل کنید.
  امروزه بهای گیرنده های GPS بطور چشمگیری کاهش پیدا کرده و هم اکنون در اروپا با بهایی برابر با یک گوشی متوسط موبایل نیز می توان گیرنده GPS تهیه کرد.
  امروزه در کشورهای توسعه یافته از این سیستم جهت کمک به راهبری خودرو، کشتی و انواع وسایل نقلیه ی دیگر بهره گیری می شود.
  هر چه نقشه های منطقه ای که در حافظه گیرنده بارگذاری می شود دقیق تر باشد، سرویسهایی که از GPS می توان دریافت داشت نیز بهتر میشود.
  برای نمونه می توان از GPS مسیر نزدیکنرین پمپ بنزین، تعمیرگاه و یا ایستگاه قطار را پرسید و مسیر پیشنهادی را دنبال کرد. دقت مکانیابی این سیستم در حد چند متر است که بسته به کیفیت گیرنده تغییر می کند.
  از سیستم مکان یاب جهانی می توان در کارههایی چون نقشه برداری و مساحی، پروژه های عمرانی، کوهنوردی، کایت سواری، سفر در مناطق ناشناخته، کشتی رانی و قایقرانی، عملیات نجات هنگام وقوع سیل و زمینلرزه و هر فعالیت دیگر که نیازمند محل یابی باشد، بهره برد.
  نـﮧ آرزوےِ کــسـے هستــم
  نـﮧ
  آویزوטּِ کــسـے!
  بالــآخرهِ کـــم یآ زیآבمـــآ اینیــــــم!

  شــُمآ همینــــم نیستـــے

  !عآرهِ בاבاش+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تارنماي ايران پرديس با لطف و ياري خداي مهربان در سال 1386 تاسيس شد.روز به روز که از عمر ايران پرديس ميگذشت دوستان زيادي به جمعش محلق شدند و تا به امروز مخاطبان زيادي از اين تارنماي کاملا فارسي استفاده ميکنند ايران پرديس با پشت سر گذاشتن فراز و نشيب زياد و با عنايت خداو لطف بيکرانش امروزه توانسته در پنجمين جشنواره رسانه هاي ديجيتال عنوان برترين انجمن گفتگوهاي پارسي را کسب کند انجمن هاي ايران پرديس امروزه با هدف خدمت رساني به يکي از بزرگترين انجمن هاي ايران و پر مخاطب ترين انجمن هاي دنياي مجازي تبديل شده و اميدوار هست با همين هدف هم به جايگاه اصلي و واقعيش دست يابد.

اکنون ساعت 23:52 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

ایمیل پست الکترونیکی مدیریت سایت : iranpardis.com@gmail.com
شماره سامانه پیامک : 5000206070600