خوب قبلا توی همین سایت یک Review کامل از تفنگ AT44-10 کالیبر 5.5 توسط پوریای عزیز گذاشته شده ، Review ائی که بسیار خوب و کامل نوشته شده بود و همینطور هم اولین Review و کرونوگرافی این اسلحه بود و مثل بقیه مطالبی که پوریا مینویسه ، علمی ، فنی و مفید بود بنابراین توجه دوستان عزیز رو به خوندن اون مطلب هم در تاپیک:
"تست و Review کامل اسلحه PCP هاتسان AT44[لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.] جلب میکنم.
این تفنگ هم دقیقا همون تفنگ قبلیه با این تفاوت که قنداقش چوبیه و بنظر من خیلی زیباتره ولی مکانیزمش دقیقا همونه و تغییری نکرده و بر خلاف انتظارم کیفیتش بهتر از اون چیزی بود که فکر میکردم.
کیفیت زاجکاری لوله و سیلندر اسلحه از انتظارم بهتر بود و با وجودی که نمیشه گفت خیلی خوبه ولی قابل قبوله همینطور کیفیت پرداخت و آبکاری طلائی ماشه هم بیش از انتظار من بود.
حفاظ ماشه هم پلاستیکی نیست و از فلز رنگ شده ساخته شده و کیفیت قابل قبولی داره.
یکی از قابلیتهای قنداق که البته در مدل synthetic اون هم وجود داره امکان تنظیم pad لاستیکی ته قنداقه که میشه اونو با مشخصات تیرانداز تننظیم کرد.

[لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.][لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.]

برای اینکار پیچ آلنی رو که در عکس میبینید باید شل کنید و اونوقت این pad لاستیکی رو میتونید به بالا یا پائین هل بدید ، بعد از تنظیم باید پیچ رو محکم کنید.
جنس قنداق از چوبه وبه گفته شرکت سازنده از چوب گردوی ترکیه ای ساخته شده و ظاهر زیبا و دلفریبی داره و مزیتی که نسبت به نوع معمول اون (که پلاستیکی و ThumbHole هست) داره اینه که بعلت ThumbHole نبودن ، دسترسی به ضامن تفنگ خیلی راحته و میشه با شست دستی که قبضه رو گرفته بسرعت و راحتی تفنگ رو از ضامن خارج کرد چیزی که در قنداق قبلی صحت نداشت و برای اینکار ابتدا باید شست از سوراخ روی قنداق بیرون میومد و پس از فشردن ضامن دوباره در این محل قرار میگرفت که کمی دردسر ساز بود.
چیز دیگه ای که میشه در مورد این ضامن گفت اینه که علاوه بر اتوماتیک بودنش میشه هر وقت که خواستید با کشیدن اون بسمت خودتون اسلحه رو ضامن کنید.
ضامن اسلحه بسیار شبیه ضامن تفنگ معروف وبلی پاتریوته و درست مشابه اون عمل میکنه.

[لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.]

من از شکاف درجه و مگسک TRU-GLU اون هم خیلی خوشم اومد ، قبلا از این نوع شکاف درجه و مگسک روی یکی دوتا تفنگ دیگه استفاده کرده بودم و بنظرم تکنولوژی خوبیه البته بنظرم کمی ابعاد شکاف در شکاف درجه ای که روی این تفنگ نصب شده کوچیکه و مانع دیدن بخش مناسبی از هدف میشه ، اگه این شکاف کمی بزرگتر بود ، دید بهتری از هدف وجود داشت. در ضمن نقاط سبز روی شکاف درجه کمی پائین تر از جائی که باشند قرار دارند و در این وضعیت وقتی که نقطه قرمز مگسک رو با این نقاط سبز همراستا میکنید بالاترین قسمت شکاف درجه بالاتر از بالاترین قسمت مگسک قرار میگیره در حالی که اگه نقاط سبز رنگ مگسک کمی بالاتر نصب میشدند همراستا شدن این سه نقطه همزمان با همراستا شدن سطوح بالائی شکاف درجه و مگسک اتفاق میافتاد.
موضوع جالبی (و البته کمی عجیب) که در این شکاف درجه و مگسک وجود داره اینه که علاوه بر تنظیم چپ و راست (Windage) و بالا و پایین (Elevation) روی شکاف درجه ، مگسگ هم تنظیم بالا و پایین (Elevation) داره !!!

همونطور که میدونید خشاب این تفنگ 10 تائیه یعنی میتونید توش 10 تا ساچمه بذارید ضخامت این خشاب 10 میلیمتره و بنابراین نمیتونید ساچمه های بلنتر از 10 میلیمتر رو با این تفنگ شلیک کنید البته با توجه به اینکه بلندترین ساچمه در حال حاضر در بازار Gamo TS-22 هست و طول این ساچمه هم 9 میلیمتره که کمتر از ضخامت خشابه ، بنظر میاد چندان جای نگرانی نباشه اما من نمیدونم اگه یک روزی ساچمه های خیلی سنگین مثل Eun Jin وارد بشن آیا میشه از اونها در این تفنگ استفاده کرد یا نه؟

تفنگ دارای مکانیزمی در قسمت چرخوندن خشابه که تا وقتی ماشه فشرده نشده باشه (و بعبارتی ساچمه موجود در لوله شلیک نشده باشه) کشیدن اهرم مسلح کننده باعث چرخش مجدد خشاب نمیشه و به این ترتیب امکان قرارگیری بیش از یک ساچمه رو در لوله بصورت همزمان در اثر اشتباه کاربراز بین میبره و تنها موقعی میتونه دوساچمه همزمان در لوله قرار بگیره که بعد از ساچمه گذاری در لوله ، خشاب رو از تفنگ جدا کنید و دوباره وقتی اونرو داخل تفنگ قرار میدید همون جای خالی آخرین ساچمه رو مقابل لوله قرار نداده باشید (همون اشتباهی که من انجام دادم !!!).
محل نصب دوربین هم در این تفنگ بنوبه خودش جالبه چون دارای یک ریل دوگانه هست ریل 11 میلیمتر و 22 میلیمتر. به این ترتیب اگه پایه دوربین شما از انواع کمتر مورد استفاده در ایران یعنی 22 میلیمتری هم باشه باز هم میتونید روی تفنگ ببندیدش.
ظاهرا این نوع ریل ترکیبی از Weaver rail با ریل 11 میلیمتری استاندارده که من جدیدا میبینم و قبلا روی تفنگها ندیده بودم.

در اینجا باید به دو بست اتصال دهنده لوله و مخزن به قنداق اشاره کرد که ازمعدود قطعات پلاستیکی بکار رفته در تفنگ هستند. اگه این دوقطعه با دوقطعه فلزی با کیفیت جایگزین میشدن ، کیفیت ظاهری تفنگ هم بهتر و حرفه ای تر بنظر میرسید ، حتی بکارگیری قطعات پلاستیکی با کیفت تر که درز قالب در اونها مشهود نباشه و سطوح بهتری رو دارا باشند هم میتونست بهتراز وضعیت فعلی باشه ، البته همین بستها هم اونقدرها تو ذوق نمیزنن ولی اولین کاندیداهای تعویض هستند.

چیزی که در مورد تلمبه تفنگ برام جالب و خوشایند بود قابلیت جداشدن اجزاء اون برای حمل راحتترش بود. اینکه علاوه بر جدا شدن شیلنگ از تلمیه بخش پایه و دسته تلمبه هم ازش جدا میشه امکان حمل و نقل راحتتری رو برای تلمبه فراهم میکنه (که البته ظاهرا این قضیه توی بقیه تلمبه های PCP ساخت کارخانجات دیگه هم مراعات میشه). فقط اگه کارخانه هاتسان بجای جعبه مقوائی ، یک کیس پلاستیکی برای نگهداری تلمبه بهمراه اون به خریدار میداد خیلی بهتر از این امکان میشد استفاده کرد چیز دیگه ای هم که در تلمبه توجه من رو جلب کرد سیستم قفل شدن موجود در تلمبه بود که ظاهرا برای حمل و نقل کاربرد داره و باید قبل از استفاده اونرو غیر فعال کرد و میشه در خاتمه تلمبه زدن بکمک اون بخشهای سیلندر و پیستون تلمبه رو در همدیگه قفل کرد.

در زیر عکسی از پورت ورودی هوای کپسول تفنگ رو میبیند.

خوب بریم سراغ تست تفنگ ، ابتدا برای برای پر کردن تفنگ با تلمبه مخصوصش که اون هم مثل خود تفنگ مارک Ranger روشه مجبور به 230 بار تلمبه زدن شدم تا فشارمخزن 180CC تفنگ از صفر به 200 اتمسفر برسه.
برای بررسی نحوه عملکرد تلمبه در پر کردن تفنگ من درطی زمان تلمبه زدن ، هر بار پس از تعداد مشخصی تلمبه زدن (20 مرتبه) فشار روی فشارسنج تلمبه و تفنگ رو خونده و یادداشت کردم و این کار رو تا پر شدن کامل تفنگ انجام دادم و به این ترتیب جدول و منحنی پرشدن مخزن تفنگ نسبت به تعداد تلمبه زدن رو بدست آوردم که میتونید در زیر ببینید:

همونطور که میبیند با تقریب خوبی یک رابطه کاملا خطی بین تعداد تلمبه زدن و فشار مخزن وجود داره و شما هرچند تا تلمبه که بیشتر بزنید فشار هم به همون نسبت بالا میره فقط با افزایش فشار به نیروی بیشتری برای تلمبه زدن نیاز دارید و بعبارتی تلمبه زدن سخت تر میشه ولی میزان افزایش فشار با تعداد تلمبه زدن تغییر نمیکنه.
چیز دیگه ای هم که از جدول دیده میشه عدم تطبیق جزئی در فشارسنجهای تلمبه و تفنگ بود که حدودا 6 درصد در 200 اتمسفر با همدیگه اختلاف دارند.
در این مورد هم من به فشارسنج روی مخزن تفنگ اعتماد کردم و تا درجه 200 بار روی اون ، تفنگ رو پر کردم.
چیزی که در سر خروجی شیلنک تلمبه جلب توجه میکنه یک شیار کم عمق سراسریه که سوراخ خروجی هوا رو دربر گرفته و من فکر میکنم همین مکانیزم باعث میشه همراستا کردن سوراخ روی سر شیلنگ با سوراخ روی پورت ورودی هوا در مخزن تفنگ الزامی نباشه و قاعدتا تاثیری در ورود هوا به مخزن نداشته باشه چون هوا میتونه ازطریق این شیار بین سوراخ خروجی سرتلمبه و سوراخ ورودی مخزن تفنگ منتقل بشه.

پس از شارژ تفنگ ، کرونو گرافی رو با شلیک از فشار 200 بار شروع کردم و در 50 بار به اتمام رسوندم. برای آزمایش از ساچمه های Gamo TS-22 استفاده کردم و برای دقیق بودن آزمایش همه اونها رو وزن کردم و از بینشون ساچمه های 1.39 گرمی رو جدا کردم و برای آزمایش بکار بردم.
در یکی از شلیکها ( شلیک 21 ام) در اثر اشتباه من ، با وجودی که تفنگ مکانیزم جلوگیری از ورود دو ساچمه بصورت همزمان رو داره ، دوساچمه بصورت همزمان با هم وارد لوله تفنگ شده و شلیک شدند برای اینکه جدول خراب نشه عدد مربوط به سرعت در سطر 21 ام بروش اینترپولیشن از اعداد قبلی و بعدی جدول تخمین زده شده و جایگزین شد.
توی آزمایش کرونو گرافی سخت ترین قسمتش خوندن فشار بود چون فشارسنج روی مخزن خوب مدرج نشده و رزلوشن اون 50 اتمسفره بنابراین خوندن اعداد مابین دو خط ( مثلا 100 و 150 ) بسیار مشکله و احتیاج به بکارگیری روشهای خاصی رو داره ، به این قضیه باید ضخیم بودن نسبی عقربه فشار سنج رو هم اضافه کرد.
در هرصورت آزمایش انجام شد و اعداد بدست اومده وارد Excel شده و منحنی های مربوطه رسم شدند. نتیجه آزمایش رو بصورت جدول و گرافهای {سرعت-تعداد شلیک} و {قدرت-تعداد شلیک} و {فشار-تعداد شلیک} رو میتونید در زیر ملاحظه کنید:

همینطور که میبینید و قبلا هم در review پوریا از تفنگ دیده بودید تغییرات قدرت شلیک نسبت به تعداد شلیک بصورت یک منحنیه و تفنگ در ابتدا با کمتر ازماکزیمم قدرتش شلیک میکنه و پس از 16 شلیک به مکزیمم قدرت میرسه و تا شلیک 24 ام در ماکزیمم باقی میمونه و بعد از اون قدرتش کاهش پیدا میکنه ، اگه نقطه ای رو که دوباره قدرت تفنگ به قدرت اولیه اش میرسه رو بخواهیم بعنوان خاتمه شلیکها در نظر بگیریم به عدد 37 میرسیم که با کمی ارفاق و رند کردن میتونیم عدد 40 رو برای تعداد شلیکهای موثر در نظر بگیریم در این بازه ، تغییرات سرعت 10.4 درصده و فشار در انتهای شلیکها 105 باره.
البته هنوز هم میشه به شلیک کردن ادامه داد و تا شلیک شماره 52 هنوز هم تفنگ از یک 350 مگنوم قویتره ولی تغییرات سرعت باعث تغییر نقطه برخورد میشه و عملا نمیشه هدف رو در فواصل دور زد مگر با درنظر گرفتن ملاحظات و محاسبات مربوط به کاهش سرعت و تراجکتوری که کار رو سخت و در شرایط واقعی (شکار) غیر عملی میکنه.
من خودم فکر میکنم بهترین بازه فشار برای شلیک ها همون ناحیه بین 200 تا 105 باشه . البته شما برای دقت بیشتر تیراندازیتون میتونید این بازه رو از دوطرف کاهش بدید و مثلا بین 180 و 130 از تفنگ استفاده کنید که در این بازه میتوانید بیش از 20 شلیک با تغییرات سرعت حدود تنها 4 درصد داشته باشید.
مثل آزمایش اوانیکس در اینجا هم برای دیدن تاثیر برخورد ساچمه با اشیاء ، در حین آزمایش کرونوگرافی ، در بعضی از شلیکها پشت کرونوکراف اجسامی قرار داده شد و از نتیجه حاصل عکسهائی برداشته شده که در زیر میبینید:
برخورد ساچمه با دو صفحه آلومینیومی با ضخامت 1.5 میلیمتر که در فاصله 5 سانتیمتر از هم قرار داشتند که باعث سوراخ شدن کامل اولی و فرورفتگی 3.5 میلیمتری در دومی شد:

برخورد با دیسک سربی به ضخامت 8 میلیمتر که باعث فرو رفتن ساچمه در سرب به عمق 6 میلیمتر گشت:

برخورد با کتابی قطور به ضخامت 37 میلیمتر با 335 صفحه که دو شلیک به آن انجام شد ( از همون کتاب قبلیه استفاده کردم).
در شلیک اول کتاب کاملا محکم و با صفحات کاملا بهم چسبیده در مقابل شلیک تفنگ قرار گرفت که نتیجه آن فرو رفتن ساچمه به تعداد 177 برگ در کتاب بود و البته 45 برگ بعد از ساچمه هم در کتاب دچار پارگی شد.
در شلیک دوم کتاب طوری قرار گرفت که صفحات آن محکم به هم نچسبیده بودند و کمی بین آنها فاصله هوائی موجود بود. ساچمه ای که در این حالت به کتاب شلیک شد از کل کتاب یعنی تمام 335 برگ آن عبور کرد:

آزمایش دیگه ای که انجام دادم بدست آوردن سرعت شلیک برای ساچمه های مختلف بود و برای اینکار 5 شلیک از هر نوع ساچمه با فشار آغازین متوسط حدود 160 بار صورت گرفته و توسط کرونوگراف ثبت شدند. در واقع برای این آزمایش فشار تفنگ بین 170 و 150 ثابت نگه داشته شد. خوشبختانه تونستم یک بسته ساچمه سنگینتر از TS-22 یعنی Rabbit Magnum هم پیدا کنم و اونرو هم درنتایج آزمایش قرار بدم.
نتیجه آزمایش رو میتونید در جدول زیرببینید:

همونطور که میبینید بیشترین انرژی متعلق به ساچمه TS-22 هست ، البته خودم انتظار داشتم که رکورد به Rabbit Magnum که سنگینتر از بقیه هست تعلق بگیره ولی اینطور نشد.
چیزی که که در حین آزمایش توجهم رو جلب کرد سفت و خشک بودن اهرم مسلح کننده و اهرم محور نگهدارنده خشاب بود که براحتی و نرمی حرکت نمیکردند که البته با کمی اسپری روغن عملکردشون خیلی بهتر شد.

مطلب جالب دیگه ای که در شارژ تفنگ بهش برخوردم که البته کاملا منطقی و طبیعیه ولی در نگاه و تجربه اول عجیب غریب بنظر میرسه اینه که تفنگ کاملا پرشده از تفنگ کاملا خالی سنگینتره !!!!
منظورم از پر بودن داشتن ساچمه نیست بلکه داشتن هوای فشرده هست.
بعنوان اولین تجربه (البته دومی ، چون اولین بار اینرو تو اوانیکس دیده بودم) برام وزن کردن هوا خیلی جالب بود.
وقتی تفنگ کاملا خالیه وزنش 3676 گرمه و وقتی که تا 200 اتمسفر پر میشه وزنش به 3720 گرم میرسه و این یعنی 44 گرم افزایش وزن بعلت افزودن هوا به تفنگ. جالبه مگه نه !!!!
قابل تعویض بودن مخزن هوای فشرده تفنگ هم یکی دیگه از مزیتهای اونه و با تهیه یک مخزن اضافه و بهمراه داشتن اون در حالت شارژ کامل (200 بار) میشه در صورت خالی شدن مخزن اصلی تفنگ در چند ثانیه با تعویض اون ، تفنگ رو مجددا قابل استفاده کرد و بجای 40 شلیک مفید 80 شلیک مفید داشت.

با توجه به اینکه مکانیزم Valve در سر سیلندر تعبیه شده و این Valve در حالت عادی بسته است و تا هنگامی که ضربه ای به اون نخوره باز نمیشه ، کپسول پر رو هم براحتی و بدون خطر میشه از روی تفنگ باز کرد و یا دوباره روی تفنگ بست. فقط برای حمل کپسول پر بدون تفنگ باید بکمک درپوش مخصوصی از Valve حفاظت کرد.

البته در عکس درپوش مذکور رو نمیبینید بلکه ابزار خاصی رو مشاهده میکنید که خیلی شبیه درپوش مذکوره و برای خالی کردن کپسول استفاده میشه و همراه تفنگ به خریدار داده میشه.
با پیچوندن این وسیله روی Valve کپسول ، روی شفت Valve فشار وارد میشه و Valve باز میشه و هوای داخل سیلندر خالی میشه.

در آخرهم چند آزمایش گروپ گیری در فاصله 10 متر(حد اکثر فاصله در دسترسم) براتون انجام دادم که میتونید نتایجش رو در زیر ببینید:

البته انتظار نتایج بهتری رو از این تفنگ داشتم ، بنظر خودم گروپ هام اصلا تعریف ندارن ولی دلیلش رو نمیدونم.
خوب این دومین تفنگ PCP بود که من تست کردم ، چند روز پیش تو ویترین یکی از فروشگاههای فردوسی یک تفنگ والتر 1250 دومینیتور دیدم ، قبل از اون هم که توی نمایشگاه مدلهای مختلف PCP های اوانیکس رو که وارد کشور شده بودند رو از نزدیک دیدم همه اینها خیلی امیدوارکنندست و نوید اینرو بهمون میده که بزودی انواع دیگه ای از PCP ها رو هم ببینیم و البته با قیمتهای مناسبتر.
امیدوارم شاهد گسترش هرچه سریعتر تفنگهای PCP و همینطور امکانات شارژ اونها باشیم. البته این بازار هنوز جوونه و برای گسترش قابل قبولش هنوز باید زمانی طولانی سپری بشه ولی آینده امیدوار کننده بنظر میرسه.
نوشته شده توسط مرحوم فرهاد دانشور در سایت pix07.com