انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
خوراک آر اس اس

آخرین ارسالات انجمن

+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: نمایش نامه عاشورا بود و عاشورا هست...

1. Top | #1

عنوان کاربر
    Banned
    میانگین پست در روز
    3.86
    پسندیده
    14,355
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض نمایش نامه عاشورا بود و عاشورا هست...

نمایش نامه عاشورا بود و عاشورا هست...
    بازیگر : یک انسان
    - صحنه روشن می شود
    بگذار تا شیطنت عشق چشمان تورا بر عریانی خویش بگشاید ، هر چند آنچه معنی جز رنج و پریشانی نباشد، اما کوری را هرگز به خاطر آرامش، تحمل مکن .

چند سال است که زندگی می کنم. پیش از آن ، فقط زنده بوده ام و این چند سال که تمامی عمر حقیقی من بوده است همه بر سر یک حرف گذشته است و براده های حیاتم و ذرات وجودم و تکه تکة روحم و قطعه قطعة احساسم و خیالم و اندیشه ام و لحظه لحظة عمرم، همه در حوزه یک جاذبه و مجذوب یک مغناطیس بوده است و بدین گونه ، همه حرکت ها و تضادها و تفرقه ها و پریشانی ها ، در من یک جهت گرفته اند و با یک روح زندگی کرده اند و با اینکه جوراجور بوده ام و گوناگون و پراکنده و میان دلم و دماغم از فرش تا عرش فاصله بوده است و احساس و اعتقاد و ذوق و اندیشه و کار و زندگی ام ، همه یک اقنومی از ذاتی دیگر و با جنس و فصلی دیگر ، با این همه ، همه یک جور بوده و همه بر یک گونه و با یک گرایش و در زیر این کثرت پیدا ، یک وحدت پنهان و بالاخره در این عالم صغیری که من حقیر باشم، طبیعتم وماوراء طبیعتم ، بودم و نمودم و غیب ام و شهادت ام و ماده ام و معنی ام و عقل ام و عشق ام ، دین ام و دنیایم ، خودخواهی ام و مردم خواهی ام و لذت و رنج ام و فقر و غنی ایم و افزون طلبی وایثارم و دوست داشتن و ارادت ورزیدن و شهد و شرنگ و پیروزی و شکست ام - که هیچ کدام در قالبی نگنجیده اند و درنظمی آرام نگرفته اند و تسلیم وضعی نبودندهمه پیکره واحد یک توحید گرفته اند و همه منظومة یک هیأت و یک جاذبه و یک آفتاب .

و این همان یک حرف بود، همان که تمامی عمر حقیقی ام بر سر آن رفت و همان که زبانم و فکرم جز آن یک حرف نگفت و ننوشت و نمی دانست که :
    چه کنم ؟ حرف دگر یاد نداد استادم !
    چه ساز بود که در پرده می زد آن مطرب؟
    که رفت عمر و هنوز دماغ پر ز هواست!
    و آن یک حرف ، مردم!
    عاشورا بود و عاشوراست.
    و من سوگوار از مرگ خویش در دلم عاشورایی از قتل عام همة امیدهایم و من شاهد کربلای سرنوشت مظلوم خویش و شهید اسارت هر چه از من باز مانده و چه دردناک سرنوشتی.
    همه ماه محرم است و همه جا کربلا و همه روز عاشورا، در این سال ها، این ماه ها ، این روزها ، بیش از همه وقت احساس کردم این چنین است و بیش از همیشه احساس کردم که تنهایم و قربانی زمانه و دردناک تر از همیشه یافتم که در آخر الزمان چگونه فضیلت ها رذیلت می نماید. و آخرالزمان گوئی ، همیشه است!
    و اینها هیچ کدام دردآور نیست که خصومت دشمن ، ایمان را بارور می کند و امید را سیرآب و به وجود معنی و نیرو می بخشد و خصومت دوست نومید کننده است و ضعیف کننده و …. بد !
    هوا ، تیره و شب ، سیاه و افق ، گرفته و عبوس و زمین ، از هول آرام گرفته و ظلمت ، حاکم و برقی اگر بود، برق نگاه گرگی و صدایی اگر بود ، زوزة روباهی و توطئه ها در کار و بازار اتهام و دروغ گرم ، قارونیان و بلعمیان و ساحران ، ریسمانهای بردگی به سیماب فریب آغشته و دشمنان بیدار و دست اندرکار و عوام بر افروختة جهل و خواص، فروختة علم و حقیقت و زبان ، بریده و قلم ، شکسته و لب و دست، بسته و پا، مجروح و راه ، بن بست و کوله بارم سنگین و دشمن از چهار سو به تیرم گرفته و دوستان ….!
    عجب عاشورایی بود ،عجب عاشورایی هست.
    کسانی که در کنار خدا ، دیگران را می پرستند و از آنان کورکورانه اطاعت می کنند … در عذاب اند. این احبار از کتاب خدا هیچ نمی دانند . آن را نمی فهمند ، خرافه و خیالات موهوم و هوس ها و مصالح خویش را در آن می بینند . سخن خدا را تغییر می دهند ، مسخ می کنند ، راه خدا را سد می کنند ، مال مردم را به باطل می چاپند، اینها کتاب خدا را حمل می کنند ، اما از آن هیچ نمی فهمند ، بدان هیچ عمل نمی کنند ، اینها همچون خرند ، خری که کتاب بار دارد! چهار پایی بر او کتابی چند!
    اینها را هیچ راه چاره ای نیست، اینها مثل سگ اند ، بر آنان حمله بری پارس می کنند و زبان می زنند ، رهاشان کنی و به کارشان کاری نداشته باشی ، باز هم پارس می کنند و گاز می گیرند!
    طوفان فرو می نشیند و تاریخ باز به راه می افتد.
    شگفتا! وحدت ، عدالت ، صلح ، خویشاوندی بشری ، برابری اسلامی ، اخوت دینی ، دوست داشتن … تحقق یافته است!آری هر دو رودخانه یکی شده است! اکنون دیگر تاریخ شاهد یک جریان است : اسلام! یک جامعه: امت! یک امتیاز: تقوی ! یک مرز و ملیت : ایمان! و یک طبقه : مؤمن!
    آری، از طوفان اسلام به بعد ، تاریخ شهادت می دهد که آن دو رودی که از آدم ، دور از هم و خشمگین و به هم کینه توز می آیند، یکی شدند ! راست است ! یکی شده اند و فاجعه این است.
    حق و باطل ، عدل و ظلم ، توحید و شرک ، خدمت و خیانت ، خلافت و ملوکیت ، جهاد و جنایت ، اهورا و اهرمن ، دین و کفر ، خیر و شر … چنان با هم در آمیخته اند که تاریخ نیز که هزارها سال است پا به پای این دو وراثت ، دو ذات ، دو جهت و دو جریان مستمر می آید و همه را خوب می شناسد ، اکنون کلافه شده است!
    گوساله اکنون ، در آخور بیت المال ، گاو شده است و بانگ توحید برداشته است! کلبه گلین آن چوپان مبعوثی را که ، در گوشة خانة مردم ، همچون بنده ای زندگی می کرد ، به خاطر نجات دین خدا و سنت خود او، ویران کرده اند و بر خرابة آن ، باز… همان «سه چهره جاویدیک تن »: فرعون ، قارون ، بلعم.
    در سه شعبه همیشگی یک بنگاه: قصر و دکان و معبد و هر کدام بر سر کار همیشه خویش:استبداد و استثمار و استحمار .
    پرومته مظهر انسان دوستی که خود یکی از خدایان است، نیمه شبی که خدایان و نیز زئوس خفته اند، آتش را از آسمان می رباید و به زمین می آورد و در یک نی پنهان می‏کند تا انسان به آتش دست یابد که هم بر شب چیره شود و هم بر زمستان که مظهر آگاهی و قدرت است. زئوس که همواره از آگاهی و قدرت انسان می‏هراسد ، پرومته را دستگیر و به دورترین نقطة زمین یونان یعنی کوه های قفقاز ، در میان قوم سکا که وحشی های خطرناک بودند به زنجیر می کشد و کرکسی را هم بر او مأمور می کند تا با منقار چوبینش جگر او را ذره ذره بجود و چون جگرش تمام شد دوباره به ارادة زئوس برود و این کار مکرر را تا ابد ادامه دهد.
    این سرنوشت ، محکومیت انسانی است که در حکومت زئوس ، در راه رهایی و آگاهی انسان تلاش می کند. محکومیت ، تبعید ، تنهایی ، غربت ، سنگ و وحشیگری و بالاخره ، شکنجه ابدی !
    ابوذر سه فرزندش را از دست داد و حال با ام ذر در ربذه تنهاست بیابانی که از همه سوی آن فقط بیابان می‏بینی و حال، عرق مرگ بر پیشانی خودش نشسته است و در این حال به همسرش قوت قلب می دهد. مرگ سه فرزند بسیار سخت بود ولی تنها گذاشتن همسر و ناموس در این دنیای وحشی بسیار سخت تر از مرگ آن سه و حتی خودش ولی این همه پریشانی را در راه خدا و برای آزادی مردم محروم و بینوا تحمل می‏کند.
    عروه بن مسعود از ثقیف بود و بت لات را می پرستید. او مسلمان شد و از جانب پیغمبر ، پیامبر توحید در میان قبیله اش ، بر بلندی یی در طایف بالا رفت و درمیان قوم ثقیف که در لجوجی و تعصب شهره بودند ، ندای توحید داد و دعوت به اسلام و نفی بت پرستی . او را که با شور و ایمانی وصف ناپذیر سخن می گفت به زیر باران سنگ و تیر گرفتند و او همچنان در زیر باران ضربه های بی امان فریاد می زد ، دعوتش را تکرار می کرد و شعار توحید می‏گفت تا از پا درآمد و مرگ خاموشش کرد.
    من و شما چه فهمیده ایم و به چه باوری رسیدیم و عروه و ابوذر و دیگران چه می کردند. مغلوب شدن ما در مقابل ترس و رنگارنگی مان کجا و ایستادگی و استقامت و مردانگی و آزادگی و باور آنها در مقابل آن شکنجه‏ها و وعده ها برای چه ؟
    اینها از یک باور عمیق نشأت می گیرد که راه مناسبی را هم می خواهد ولی آن راه برای ما … نمی دانم.
    عرفات یا عرفه به معنای شناخت ،مشعر: سرزمین شعور ، منی عشق یا ایده آل می باشد . از علم ، آگاهی ، معرفت و شناخت آغاز کرده آنگاه به مرحله عالیتر یعنی فهم یا شعور می رسیم و اکنون ، دیوار به دیوار سرزمین عشق ، در منزل شعور ، شعوری پس از شناخت ، شایستگی صعود به برترین قله کمال انسانی را به دست می آوریم. با سرمایه دانش ، بینایی ، شعور ، مجهز و مسلح همراه با برآمدن آفتاب عشق پا به درة منی می گذاریم. اینجا هم عشق هست و هم شیطان ، هم خون و هم عید، هم قربانی کردن اسمعیل و هم جشن پیروزی! از همان راه ، با سلاحی که در سرزمین شعور گرد آورده ایم در منی وارد دره منی شدن و آنگاه ، بت اولی را رها کردن ، از کنار بت دومی هم گذشتن ! و سومی را به زیر باران سنگ گرفتن! یعنی که از همان آغاز ، در نخستین حمله ، آخری را بکوب ؛ اول ، به آخری یورش ببر، او را که کوبیدی می‏توانی قربانی کنی و سر بتراشی و از احرام بیرون آیی و آزاد شوی و جشن پیروزی بگیری!
    این بت آخری کیست؟ چیست؟ فرعون؟ قارون؟ یا بلعم باعور؟ در منی سه جمره است هر کدام جدا و مشخص و با فاصله از دو جمره دیگر،‌اما هر سه شیطان اند و شیطان یکی است. یک قابیل است که تکامل می یابد و در سه چهره مشخص ومستقل تجلی می کند . همان سه چهره یک تن ، فرعون و قارون و بلعم ، استبداد و استثمار و استحمار ، ملا و مترف و راهب ، که به قول کشیش ها ، سه تاست ودرعین حال یکی ، و یکی است و در عین حال سه تا و با اینکه هر کدام یک اقنوم مستقل و ذات مشخصی هستند ، یک وجود بیشتر نیستند و با اینکه یک وجود واحد بیش نیست ، سه ذات مشخص و اقنوم مستقل هستند… مدت ها بود نمی فهمیدم یعنی چه؟! این چه جور خدایی است که هم سه تا است و هم یکی و در یکی بودنش سه تا است و در سه تا بودنش یکی ! مگر می شود ؟ عقل نمی فهمد ، بعد دیدم ، آری ، عقل نمی‏فهمد ، اما چشم می بیند! منتهی ما خیال می کردیم کشیش ها راجع به خدا سخن می‏گویند ، بحث از کدخداست! خدای آسمان را نمی گویند ، خداوندان زمین را می گویند، یک طبقه حاکم است، یک نظام و یک حاکمیت و یک قدرت مسلط است، گاه به صورت زور در سیاست تجلی می کندکه استبداد وگاه بصورت زر در اقتصاد که استثمار و گاه به صورت تزویر در مذهب که استحمار است و مظهر هر سه در قرآن ، فرعون و قارون و بلعم ، سه چهره اند از یک واقعیت . یک قطب یا یک شخص ، قابیل ! نمی بینی که هم سه تا است و هم یکی؟
    آری آخرالزمان هنگامی است که تاریخ از جبر تضاد و تنازع رها می شود و نظام قابیلی می‏میرد و برابری و ایمان جای ظلم و بهره کشی و حق کشی را در روی زمین و در زندگی انسان می گیرد.
    ( سگی می گوید):
    کنار مطبخ ارباب ، آنجا ،
    بر آن خاک اره های نرم خفتن
    چه لذت بخش و مطبوع است ، وآنگاه :
    عزیزم گفتن و جانم شنفتن
    (دیگری ادامه می دهد):
    از آن ته مانده های سفره خوردن ،
    (و دیگری) :
    و گر آن هم نباشد ، استخوانی
    ( اولی باز) :
    چه عمر راحتی ، دنیای خوبی ،
    چه ارباب عزیز و مهربانی !
    ( و سگی دیگر به یاد می آورد که ) :
    « ولی شلاق … این دیگر بلایی است»!
    ( و دیگری دلداری می دهد) :
    بلی ، اما تحمل کرد باید،
    درست است اینکه قدری دردناک است ،
    ولی ارباب آخر رحمش آید،
    گذارد – چون فروکش کرد خشمش-
    که سر بر کفش و برپایش گذاریم،
    شمارد زخم هامان را وما ، این

محبت را غنیمت می شماریم….. »
    پیش چشمم را پرده ای از خون پوشیده است.
    صحرایی سوزانی را می نگرم ، با آسمانی به رنگ شرم و خورشیدی کبود و گدازان ، و هوایی آتش ریز و دریای رملی که افق در افق گسترده است و جویباری کف آلود از خون تازه ای که می جوشد و گام به گام ، همسفر فرات زلال است.
    و شمشیرها ، از همه سو، بر کشیده و تیرها از همه جا رها و خیمه ها آتش زده و رجاله در اندیشة غارت و کینه ها زبان کشیده و دشمن ، همه جا در کمین و دوست ، بازیچه دشمن و هوا ،‌تفتیده و غربت ، سنگین و زمین ، شوره زاری بی حاصل و شن ها ، داغ و تشنگی ، جان گزا و دجله سیاه ، هار و حمله ور و فرات سرخ که مرز کین و مرگ است در اشغال خصومت جاری و …
    می ترسم در سیمای بزرگ و نیرومند او بنگرم ، او که قربانی این همه زشتی و جهل است.
    به پاهایش می نگرم که همچنان استوار است و صبور ایستاده و این تن صدها ضربه را به پا داشته است.
    ترسان و مرتعش از هیجان ، نگاهم را بر روی چکمه ها و دامن ردایش بالا می برم.
    اینک دو دست فرو افتاده اش.
    دستی بر شمشیری که ، به نشانه شکست انسان، فرو می افتد، اما پنجه های خشمگینش ، با تعصبی بی حاصل ، می کوشد تا هنوز هم نگاهش دارد.
    جای انگشتان خونین بر قبضة شمشیری که دیگر…
    … افتاد
    و دست دیگرش همچنان بلاتکلیف .
    نگاهم را بالاتر می کشانم.
    از روزنه های زره، خون بیرون می زند و بخار غلیظی که خورشید صحرا می مکد تا هر روز ، صبح و شام ، به انسان نشان دهد و جهان را خبر کند. نگاهم را بالاتر می کشانم.
    گردنی که ، همچون قلة حرا ، از کوهی روییده و ضربات بی امان همة تاریخ بر آن فرود آمده است ، به سختی و هولناکی کوفته و مجروح است ، اما خم نشده است.
    نگاهم را از رشته های خونی که بر آن جاری است باز هم بالاتر می کشانم ، ناگهان چتری از دود و بخار! همچون تودة خاکستری که از یک انفجار در فضا می ماند و …
    پنجه ای قلبم را وحشیانه در مشت می فشارد ، دندان هایی به غیظ در جگرم فرو می رود ، دود داغ و سوزنده‏ای از اعماق درونم بر سرم بالا می آید و چشمانم را می سوزاند ، شرم و شکنجه سخت آزارم می دهد که :
    هستم ، که «زندگی می کنم».
    این همه « بیچاره بودن » و بار«بودن» این همه سنگین !
    اشک امانم نمی دهد ؛ نمی توانم ببینم؛
    پیش چشمم را پرده ای از اشک پوشیده است.
    در برابرم ، همه چیز در ابهامی از خون و خاکستر می لرزد، اما همچنان ، با انتظاری ملتهب از عشق و شرم ، خیره می نگرم؛
    شبحی را در قلب این ابر و دود باز می یابم،طرح گنگ و نامشخص یک چهرة خاموش، چهرة پرومته ، رب النوعی اساطیری که اکنون ، حقیقت یافته است.
    هیجان و اشتیاق چشمانم را خشک می کند. غبار ابهام تیره ای که در موج اشک من می لرزید، کنار تر می رود و روشن تر می شود و خطوط چهره ، خواناتر.
    هم اکنون سیمای خدایی او را خواهم دید؟
    چقدر تحمل ناپذیر است دیدن این همه درد ، این همه فاجعه ، در یک سیما ، سیمایی که تمامی رنج انسان را در سرگذشت زندگی مظلومش ، حکایت می کند . سیمایی که …
    چه بگویم؟
    در پیرامونش ، جز اجساد گرمی که در خون خویش خفته اند ، کسی از او دفاع نمی کند؛
    همچون تندیس غربت و تنهایی و رنج ، از موج خون ، در صحرا ، قامت کشیده و همچنان ، بر رهگذر تاریخ ایستاده است.
    نه باز می گردد،که : به کجا ؟
    نه پیش می رود ،که : چگونه ؟
    نه می جنگد ، که : با چه ؟
    نه سخن می گوید،که ، با که ؟
    و نه می نشیند ، که … هرگز !
    ایستاده است و تمامی جهادش اینکه : « نیفتد».
    همچون سندانی در زیر ضربه های دشمن و دوست ، در زیر چکش تمامی خداوندگان سه گانة زمین ، در طول تاریخ ، آدم تا … خودش !
    به سیمای شگفتش دوباره چشم می دوزم ، در نگاه این بندة خویش می نگرد،خاموش و آشنا، با نگاهی که جز غم نیست ، همچنان ساکت می ماند؛
    نمی توانم تحمل کنم ،سنگین است ؛
    تمامی « بودن»م را در خود می شکند و خرد می کند؛
    می گریزم ؛
    اما می ترسم تنها بمانم ، تنها با خودم ، تحمل خویش نیز سخت شرم آور و شکنجه آمیز است؛
    به کوچه می گریزم ، تا درسیاهی جمعیت گم شوم ؛
    در هیاهوی شهر، صدای سرزنش خویش را نشنوم.
    خلق بسیاری انبوه شده اندو شهر ، آشفته و پر خروش ، می گرید، عربده ها و ضجه ها و علم و عماری و تیغ و زنجیری که دیوانه وار بر سر و روی و پشت خود می زند و مردانی …
    آه ! … باز هم همان چهره های تکراری تاریخ! غمگین و سیه پوش ، همه جا پیشاپیش خلایق !
    تنها و آواره به هر سو می دوم ، گوشة آستین این را می گیرم ، دامن ردای او را می چسبم ، می پرسم ، با تمام نیازم می پرسم (غرقه در اشک و شادی ):
    « این مرد کیست »؟ « دردش چیست »؟
    این تنها وارث تاریخ انسان ، وارث پرچم سرخ زمان ، تنها چرا ؟
    چه کرده است ؟چه کشیده است؟
    به من بگویید : نامش چیست ؟
    هیچ کس پاسخم را نمی گوید!
    پیش چشمم را پرده ای از اشک پوشیده است…
    صحنه تاریک می شود
    منبع:
    کد:
    http://mysamzandi.persianblog.ir

2. 5 کاربر پست RAZIYE عزیز را پسندیده اند .

*Maria* (11-15-2012),fereshteh (11-16-2012),rāma (11-15-2012),هرانوش (09-17-2013),łєmєҺ∂קּ (11-15-2012)

3. محل تبليغات شما    موزيک روز

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)